województwo łódzkie
Żeromin
Źródła królewskie
Opuszczając Piotrków Trybunalski zawitaliśmy do niezwykłego miejsca, gdzie mogliśmy zobaczyć dwanaście, wybijających się z podziemi źródeł.
Źródła Królewskie, bo o nich mowa, znane są ze swych zdrowotnych właściwości od wielu lat. Najstarsze historyczne wzmianki na temat pobliskiej wsi – Żeromin – pochodzą z XIV wieku.
W ciągu następnych stuleci wieść o uzdrawiających właściwościach źródlanej wody z Żeromina rozniosła się po całym kraju.
Jak głoszą miejscowe przekazy, sam Władysław Jagiełło miał poić tutaj królewskie konie podczas postoju w trakcie polowania na terenie porastającej niegdyś te okolice puszczy.
Dwanaście podziemnych źródeł (samowypływów) wybija spod ziemi nieustannie przez wszystkie pory roku, nie zamarzając w okresie zimowym. Otaczają je malownicze tereny będące częścią jednostki administracyjnej Żeromin-Zdrój.
Nazwy poszczególnych Źródeł Królewskich nawiązują do polskiej tradycji religijnej i patriotycznej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Grota Skalna poświęcona Matce Boskiej. Niezwykłą, sakralną atmosferę tego miejsca podkreśla fakt, iż rozmieszczenie źródeł kształtem przypominać może różaniec, jak zauważyli modlący się przy Grocie wierni.
Żeromin – województwo Łódzkie
Mapy & ciekawostki
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux