Kowary

województwo dolnośląskie

Kowary

Dziś polecamy Wam odwiedziny Kowar – miasteczka położonego w powiecie Karkonoskim. Założenie i rozwój miasta związane są głównie z wydobyciem żelaza i kowalstwem. Jeśli jesteście odkrywcami i ciekawią Was dolnośląskie tajemnice, koniecznie zajrzyjcie do Sztolni w Kowarach.

kopalnia podgórze

Kopalnia Podgórze to miejsca magiczne, zarówno dzięki historii tego miejsca jak i ludziom, którzy je tworzą.
 
Tajemnicze kopalniane sztolnie znajdują się Karkonoszach, na północno-wschodnich zboczach Kowarskiego Grzbietu, w górnej części doliny Jedlicy, powyżej Kowar. W 1950 r. odkryto w górnej części doliny anomalię radonową. W tym samym roku rozpoczęto drążenie sztolni nr 16. Od września złoże „Podgórze” było rozpoznawane, dokumentowane i jednocześnie eksploatowane.
 
Obecnie utworzono tam podziemną trasę turystyczną, całkowicie bezpieczną pod względem promieniowania. Ekspozycja obejmuje m.in. narzędzia górnicze, mapy kopalni oraz największą w Polsce kolekcję szkła uranowego. Turyści poza zwiedzaniem kopalni i podziemnego inhalatorium, poznają również tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1 i tajemnice dotyczące kontraktu na sprzedaż uranu do ZSRR.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i dużą zaletą tego miejsca jest to, że każda, nawet niewielka liczba osób, zostanie oprowadzona w godzinach pracy kopalni. Po skończonej wycieczce można się także posilić i nabyć ozdoby ze szkła uranowego!
W „Kopalni Podgórze” znajduje się także zalany szyb górniczy (głębokość 242 metry) i jest to aktualnie najgłębsze podziemne nurkowisko w Polsce.
 
W Podgórzu do wyboru mamy 3 trasy:
– turystyczną
– ekstremalną – która jest bardzo ciekawą formą zwiedzania zakamarków kopalni, zwiedzanie tej trasy odbywa się w woderach i może trwać nawet do 3 h.
– trasa nurkowa – dostępna jedynie dla odpowiednio przeszkolonych nurków jaskiniowych, obejmuje ponad 20 km zalanych wyrobisk!
 
Polecamy to miejsce!

kopalnia liczyrzepa

Kopalnia Liczyrzepa to Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna związana z ściśle tajną historią wydobycia U-238. Jest to jedna z ponad dwudziestu sztolni Zakładów Przemysłowych R-1 zajmujących się poszukiwaniem oraz pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR.
Opowiada o historii górnictwa kowarskiego związanego przez ponad 800 lat z wydobywaniem minerałów, kruszców, żelaza , srebra oraz rudy uranu.
Trasa jest całkowicie bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego stale monitorowana przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Na koniec zwiedzania można nabyć radonową wodę z miejscowego źródła o nazwie „Potencjałka”.

KOWARY – województwo DOLNOŚLĄSKIE

Mapy & ciekawostki

Urania Bistro - Kowary
Kowary to tajemnicze miasto ze względu na pobliskie sztolnie uranowe oraz zakłady R1, w których przerabiano rudę uranową.
Do klimatu tego miejsca odwołuje się restauracja „Urania” gdzie możemy poczuć klimat tego miejsca dzięki fotografom prosto z miejscowych kopalń oraz wystrojowi.
Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca, gdzie przemili właściciel ugoszczą nam znakomitą kuchnią oraz prawdziwie domową atmosferą.
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz