















Poprzednie
Następne
Szlaki długodystansowe
Główny szlak sudecki
Dzień 4
Karpacz - Szarocin
Budzi nas wdzięczny dźwięk maszyn budowlanych, zaangażowanych w remont budynku obok naszego pola namiotowego w Karpaczu. Ale jesteśmy trochę sami sobie winni gdyż jest już po 8:00. Trochę późna godzina jak na zaplanowaną na dzisiaj trasę. Zatem prysznic, śniadanie i zwijamy namiot i w drogę! Dzień już tradycyjnie rozpoczynamy podejściem pod Strzelczyk (745 m) i granią do Grabowca (784 m) gdzie podziwiamy ciekawe formacje skalne m.in. Ostrą Skałę oraz Patelnię. Przy zejściu do Głębocka mijamy ruiny prewentorium czyli dawnego zakładu leczniczego dla dzieci. Szlak do Mysłakowic prowadzi nas malowniczą doliną rzeki Łomnicy przy której założona stawy hodowlane.
W Mysłakowicach szlak prowadzi niedaleko pałacu cesarskiego, w którym znajduje się szkoła podstawowa, oraz dworzec kolejowy. Niestety stacja jest obecnie zdewastowana i widać, że już dawno nie odjechał z niej żadnego pociąg. Trochę szkoda bo budynek wydaje się ładny. Ponoć warto tu również rzucić okiem na zabytkowe domy tyrolskie jednak my przekraczamy już rzekę Jedlicę i wkraczamy w kolejne pasmo górskie na naszej trasie – Rudawy Janowickie. Przechodzimy przez Mrowiec (507 m) by zejść do Bukowca. Niegdyś znajdowała się tutaj siedziba bogatego przemysłowca von Redena. Pałac otacza przepiękny ogród ze stawami, a na wzgórzu wzniesiono sztuczne ruiny opactwa dla podkreślenia bajkowości całego zespołu parkowego. W Bukowcu odwiedzamy mały wiejski sklepik, gdzie uzupełniamy zapasy i kierujemy się na południowy-wschód, przed nami szczyt z Korony Gór Polski!
Po drodze widać, że nie zapomnieli tutaj o wędrowcach GSS ponieważ mijamy 2 lokale zapraszające nas na nocleg. Dzień jest jedna jeszcze młody więc cały czas zdobywamy wysokość. Gasimy pragnienie przy Źródle Jola za którym zaczynają towarzyszyć nam dawne niemieckie znaki turystyczne wykuta na kamieniach w postaci nazw wzgórz i dróg. Przy Ostrej Małej (935 m) robimy przerwę ponieważ znajduje się tutaj punkt widokowy na całą Kotlinę Jeleniogórską oraz nieodległe Karkonosze. Po mały posiłku odbijamy kawałek od szlaku żeby zdobyć najwyższy szczyt Rudaw Janowickich – Skalnik (944 m). Po krótkich poszukiwaniach odnajdujemy pieczątkę i już mamy pamiątek z odwiedzin tego miejsca.
Schodzimy teraz dość szybko w dół by minąć Czarnów. Z ciekawszych tematów można tutaj odwiedzić Świątynię Nowe Śantipur należącą do wyznawców Hare Kryszna. Główny Szlak niestety przechodzi tuż obok tej miejscowości przez Rozdroże pod Boborzakiem praktycznie omijając to miejsce. Przed Szarocinem pozostaje nam zdobycie Wilkowyji (775 m) i Liściastej (755 m). Przy schodzeniu z tej drugiej naszym oczom ukazuje się niecodzienne zjawisko. Cały las na długości kilkuset metrów usiany jest dużymi mrowiskami oddalonymi od siebie c kilkanaście metrów. Wyglądają jak prawdziwy mrówczy Manhattan. Jeżeli ktoś z Was jest w stanie wyjaśnić ten fenomen to chętnie zasięgniemy języka.
W Szarocinie brakło nam 15 minut by zdążyć przed zamknięciem miejscowego sklepu. Od braku wody ratują nas miejscowi mieszkańcy, którzy napełniaj nasz puste butelki. Plan na dzisiaj był taki by dość do miejscowości Paprotki na Jeziorem Bukowskim jednak noc zmusza nas do rozbicia się na łące za wioską. Rozłożeniu namiotu i przygotowaniu kolacji udajemy się na zasłużony odpoczynek.
#GłównySzlakSudecki #Karpacz #Prewentorium #Mysłakowice #RudawyJanowickie #Bukowiec #RunyOpactwa #Reden #Skalnik #Czarnów #Szarocin
Dystans
Rzeczywisty dystans:
42 km
Dystans na GSS:
36 km
Całkowity dystans GSS: 96 km
przewyższenia
Przewyższenia w górę: 1013 m
Przewyższenia w dół: 1087 m
nocleg
Nocleg w namiocie na polance w Szarocinie.
Karpacz – mysłakowice – Rudawy janowickie – bukowiec
Mapy & ciekawostki


- Ruiny prewentorium w Karpaczu
- Bukowiec: ruiny opactwa, Pałac von Redenów, Pawilon Herbaciarni
- punkt widokowy Ostra Mała
- Skalnik 944 m n.p.m – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, należący do Korony Gór Polski

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux