Radochów – Jaskinia Radochowska

województwo dolnośląskie

Radochów

Jaskinia radochowska

Jadąc z Lądka Zdroju na południe polecamy odwiedzenie Jaskini Radochowskiej. Powstała ona w pliocenie (5–1,6 mln lat temu) przez wypłukanie się rozpuszczalnych w wodzie marmurów.
Odkryta w II poł. XVIII w. stała się popularnym celem wycieczek kuracjuszy z Lądka-Zdroju i turystów. Z powodu licznego odwiedzania została dość mocno zniszczona – o dawnej świetności niech świadczą inne jej nazwy: Reyersdorfer Tropsteinhöhle – Radochowska Jaskinia Naciekowa, czy Grota Stalaktytowa.
W latach 1933–1947 jaskinia miała stałego opiekuna i przewodnika, którym był emerytowany górnik Heinrich Peregrin. W pobliżu stał drewniany budynek, który służył jako mieszkanie dla stróża. Była tam również poczekalnia dla turystów, w której w gablotach eksponowano znaleziska paleontologiczne.
Niestety gabloty zostały rozkradzione w latach pięćdziesiątych, a budynek spalił się w lipcu pod koniec lat 60. XX wieku.
Obecnie jaskinia jest udostępniona do zwiedzania pod opieką przewodnika, który oferuje dość ciekawą formę zwiedzania jaskini, tylko w świetle czołówek, z możliwością ubrudzenia się jak prawdziwym grotołaz 😉

Radochów – województwo dolnośląskie

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz