Zamek Ogrodzieniec

województwo śląskie

Zamek ogrodzieniec

podzamcze

Dziś kilka faktów i legenda o jednym z najpiękniejszych zamków, moim zdaniem na Szlaku Orlich Gniazd, który wznosi się na najwyższym wzgórzu Jury – Górze Janowskiej (515m. n.p.m.)
• Ten wspaniały gotycki (później renesansowy) zamek zbudowano w XIV
wieku, a jego fundatorem był Kazimierz Wielki.
• Zamek składał się z zamku dolnego i potoczonego murem podzamcza.
• W 1702 roku warownia została zniszczona przez wojska szwedzkie.
• Po częściowej odbudowie był zamieszkiwany do 1802 roku!
• W latach 70tych XX wieku, po remoncie i konserwacji nadano mu charakter
trwałej ruiny.

Twierdza Świateł

Twierdzy Światła na zamaku Ogrodzieniec to propozycja dla tych najmłodszych jaki dla ich rodziców 😉
Na terenie przedzamcza oraz na Dziedzińcu Zamkowym w okresie świątecznym zostały zainstalowane iluminacje – postacie kojarzące się z Zamkiem Ogrodzienieckim. Twierdza Światła rozbłysła milionem świateł, co doskonale podkreśla piękno wspaniałego zamku.
Przyjeżdżających do Ogrodzieńca turystów witali halabardnicy stojący u bram na Dziedziniec Główny. Zwiedzający spotkali rycerzy oraz nieodłącznie związanych z Zamkiem Ogrodzienieckim białą damę i czarnego psa na łańcuchu. Nie zabraknie także karety z końmi, luster w komnatach zamkowych.
Ogrodzieniecka Twierdza Światła to historia Zamku Ogrodzieniec opowiedziana światłem i dźwiękiem!

Legenda o Zamku Ogrodzieniec

 Historia ta opowiada o panu Warszyckim, który słynął z wielkiej waleczności, a od 1669 roku władał zamkiem w Ogrodzieńcu. W czasach potopu szwedzkiego dzielnie walczył u boku króla Jana Kazimierza i nigdy nie poddawał się najeźdźcom. Był gospodarny, dbał o rozwój rękodzieła.
Jednak podobno miał bardzo ciężki charakter, co mogli odczuć na sobie jego poddani. Podobno kasztelan osobiście nadzorował torturowanie opornych poddanych, w grocie, która do tej pory nosi nazwę „męczarni Warszyckiego”.
Mężczyzna nie znał litości, któregoś dnia kazał wychłostać na dziedzińcu zamkowym swoją własną żonę! Legendy mówią, że Warszycki nie umarł śmiercią naturalną, lecz przez diabłów został zabrany do piekła. Został zamieniony w czarnego psa, który do dziś straszy na zamku!
A to ci historia!

ogrodzieniec – województwo śląskie

Mapy & ciekawostki

„Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Wierz mi, malutka, żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.”
Andrzej Sapkowski „Czas pogardy”
Wiedzieliście, że część zdjęć z „Wiedzmina” Netflixa kręcono w Ogrodzieńcu?:)

„Jura Częstochowska” jest albumem będącym owocem wieloletniej, kolekcjonerskiej pasji autora związanej z Jurą Krakowsko-Częstochowską. Zaprezentowano w nim blisko 700 starych, często ponad stuletnich, kart pocztowych, sztychów, zdjęć, dokumentów i pamiątek.

Robert Kreczmański pokazał jak wyglądało życie w centralnej i północnej Jurze od okolic Ogrodzieńca pod Wieluń i od Zawiercia po Szczekociny. Zamki, ostańce, jaskinie, zabytki ale i zwykłe zabudowania w realiach od XVIII do początku XX wieku w połączeniu z setkami różnych ciekawostek, anegdot i opisów niewiarygodnych wydarzeń tworzą specyficzny klimat tego wydawnictwa. Może ono być też swego rodzaju przewodnikiem umożliwjającym podróż w czasie i porównanie jak po stu czu dwustu latach zmieniła się Jura Częstochowska.

Zapraszamy w podróż śladami starej pocztówki!

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz