Poprad

województwo małopolskie

Poprad

Muszyna - Żegiestów

Poprad wypływa z połączonych dwóch potoków: Hińczowego i Krupa, w słowackiej części Wysokich Tatr. Ma 170 km, z czego w Polsce nieco ponad 60. Na odcinku 31 km (Leluchów-Muszyna i Muszyna-Piwniczna) stanowi granicę polsko-słowacką. W okolicach Starego Sącza wpada do Dunajca zasilając go przeciętnie 23 m3 wody w każdej sekundzie. Jest największym dopływem Dunajca. Dolina Popradu znana jest z urokliwych widoków zwłaszcza jesienią.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat woda w Popradzie zdecydowanie się oczyściła. Wartki nurt sprawia, że woda szybko się natlenia i naturalnie oczyszcza – niewielkie skażenia biologiczne nie stanowią dla niej problemu.
Niegdyś twierdzono, że kąpiele w Popradzie mają własności lecznicze z powodu wód mineralnych spływających do rzeki oraz masażu ciała przez opływającą wodę. Kuracje takie przepisywane były przez zdrojowych lekarzy.
Poprad jest powszechnie uważany za najcieplejszą. górską rzekę w Polsce. W lecie temperatura wody dochodzi do 25 stopni.

postaw nam kawkę 🙂

Jeśli Ci się podoba to co robimy kliknij w ikonkę!

trasa

Muszyna - Żegiestów

Dystans

ok. 12.5 km

Czas spływu

ok. 2,5 h

poprad – beskid sądecki

Mapy & ciekawostki

„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz