województwo śląskie

sZLAK ORLICH GNIAZD

Zamek w Brzegu

Szlak Orlich Gniazd można przemierzać w wersji pieszej oraz rowerowej. My wybraliśmy tą drugą opcję. Przebiegi obu tras trochę się różnią co może być zachętą do przebycia obu wersji 😉
 
Rowerowy Szlak Orlich gniazd zaczyna się (lub kończy) w Częstochowie. Będąc w tym mieście warto zajrzeć na Jasną Górę, ważny dla większości Polaków zespół klasztorno-obronny, który oparał się szwedzkim wojskom podczas „Potopu”.
 
Pierwszym zamkiem na naszej trasie są malownicze ruiny zamku w Olsztynie. Warto pamiętać, że szlak to nie tylko warownie dlatego postanowliliśmy zatrzymać się przy drewnianym kościele św. Idziego w Zrębicach, otoczonym wiekowymi Lipami. Po drodze znajduje się również pałac w Złotym Potoku, otoczony przez stawy hodowlane.
 
Miejscowość Żarki to kolejny punt na naszej trasie. Co ciekawe nasz szlak krzyżuje się tutaj ze Szlakiem Zabytków Techniki dzięki czemu możemy zajrzeć do Starego Młyna w którym znajduje się Muzeum Dawnych Rzemiosł. Plecamy również zajrzeć do zespołu zabytkowych stodół, gdzie od XVI w do dzisiaj odbywają się Żareckie Jarmarki.
 
Kolejnymi wartymi odwiedzenia miejscami są dwa zamki – w Mirowie oraz Bobolicach. Do niedawna oba znajdowały się ruinie jednak starniem właściciela warownia w Boblicach została w pełni odbudowana, a rekonstrukcja obiektu w Mirowie jest właście w trakcie realizacji. Czy to dobrze, czy źle? Zdania się podzielone. Oba zamki zostały wykorzystane jako plener w wielu filmach oraz serialach.
 
To nie koniec szlaku, jeżeli zachęciliśmy do jego przebycia to zapraszamy serdecznie gdyż to tylko niewielka część atrakcji, jakie na Was na nim czekają 😉

sZLAK ORLICH GNIAZD – JURa KRKOWSKO – CZĘSTOCHOWSKA

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux