Hala Boracza – Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecko – orawski

Milówka - Hala Boracza - Rajcza

Witamy i zapraszamy na krótką relację z trasy wycieczki górskiej przez Beskid Żywiecko-Orawski. Towarzyszy nam Tymon akita, pod kątem którego dobraliśmy trasę. W maju skończy już 13 lat więc nie możemy go zbytnio forsować 😉
 
Wyprawę zaczynamy w Milówce skąd podjeżdżamy pociągiem do Rajczy. Tutaj wkraczamy na niebieski szlak, którym trawersując Suchą Górę dochodzimy do Schroniska PTTK na Hali Boraczej.
 
Pierwsze schronisko wybudowane zostało w 1926 przez Żydowskie Towarzystwo Sportowe „Makkabi” z Bielska jako obiekt drewniany. Było to wówczas pierwsze żydowskie schronisko na świecie. Po jego uruchomieniu opiekę nad obiektem objęło Żydowskie Towarzystwo Turystyczno-Narciarskie (powstałe z sekcji narciarskiej ŻTS). Schronisko było małe, z beli ciosanych, na kamiennej podmurówce, z gankiem. 12 kwietnia 1932 budynek strawił pożar, jednak szybko podjęto się odbudowy i 18 grudnia 1932 otwarto nowe, murowane schronisko.
 
W czasie II wojny światowej schronisko uległo rabunkowi i dewastacji, następnie zostało przejęte przez Beskidenverein. Po wojnie stało się własnością babiogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który uruchomił je 29 września 1946. W latach 1968–1970 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze dokonało generalnego remontu, zmieniającego wygląd zewnętrzny budynku.
 
Po posileniu się, słynnymi na cały Beskid, jagodziankami z Hali Boraczej kierujemy się na zielony szlak, który po niecałych dwóch godzinach doprowadza nas do Milówki, gdzie kończymy dzisiejszą wyrypę.
 

trasa

Rajcza (szlak niebieski) - Sucha Góra - Schronisko PTTK na Hali Boraczej - zejście szlakiem zielonym do Milówki

Dystans

ok. 16 km

Czas przejścia

ok. 5 h

Mapy & ciekawostki

Schronisko PTTK na Hali Boraczej
Hala Boracza
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz