Trzy Korony – Pieniny

Pieniny

Trzy Korony m n.p.m.

Cześć 🙂
Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się nazwa najpopularniejszego szczytu Pienin – Trzy Korony?
To fakt góra swoim kształtem przypomina koronę ale skąd się wzięła liczba trzy?
Historia mówi, że to pasmo Pienin nazywano kiedyś Trzy Korony, a w XIX wiecznych austryjackich dokumentach znajdujemy nazwę Kronenberg, spolszczoną następnie do Korony, a od 1860 roku nazwę zmieniono na Trzy Korony.
Legenda o Trzech Koronach
Kto nas czyta regularnie wie o tym, że lubimy poznawać legendy miejsc, w których bywamy, znaleźliśmy też legendę o powstaniu Trzech Koron.
Podobno to święta Kinga, która uciekała przed Tatarami, rzuciła za siebie swoją książęcą koronę. W miejscu, w którym upadła wyrosły szczyty, które stały się przeszkoda dla najeźdźców, na pamiątkę tego wydarzenia nazwane Trzema Koronami.
Pewnie znajdziemy w tych legendach ziarnko prawdy, bo podobno podczas najazdów mongolskich, ludność wykorzystywała zbocza Trzech Koron jako kryjówkę.
Przebieg trasy
Naszą wspinaczkę na Trzy Korony rozpoczynamy w Sromowcach Niżnych nieopodal Schroniska PTTK Trzy Korony, w miejscu tym też swoją trasę kończymy robiąc pętelkę.
– zielonym szlakiem podążamy, aż do Kosarzysk, gdzie wkraczamy na szlak niebieski
– następnie szlakiem niebieskim wprost na Trzy Korony
– powrót początkowo szlakiem niebieskim do Przełęczy Szopka
– żółtym szlakiem przemierzamy Wąwóz Szopczański i docieramy z powrotem do Schroniska PTTK Trzy Korony
Dystans: ok 6 km
Czas potrzebny na przebycie trasy: ok 2,5 h

trasa

Zielonym szlakiem podążamy, aż do Kosarzysk, gdzie wkraczamy na szlak niebieski - następnie szlakiem niebieskim wprost na Trzy Korony - powrót początkowo szlakiem niebieskim do Przełęczy Szopka - żółtym szlakiem przemierzamy Wąwóz Szopczański i docieramy z powrotem do Schroniska PTTK Trzy Korony

Dystans

ok. 6 km

Czas przejścia

ok. 2,5 h

Trzy Korony – pieniny

Mapy & ciekawostki

Cerkiew - Sokołowsko
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz