Dzisiaj chcielibyśmy Wam zaprezentować dość znane a zarazem tajemnicze miejsce czyli Górę Św. Anny. Jest to najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej o wysokości 408 m n.p.m. Odwedziliśmy ją w tym roku przy okazji wolnego dnia 11 listopada

Z geograficznego punktu widzenia nie jest to góra lecz wysokie wzgórze. Powstanie wzgórza związane są z zapadnięciem się wulkanu istniejącego tu 27 mln lat temu (oligocen) i powstaniem kaldery. Na południowym stoku wzgórza istnieją nieczynne kamieniołomy: nefelinitu (Rezerwat przyrody Góra Św. Anny) oraz dwa wapienia. W rezerwacie występuje niewielka krasowa Jaskinia w Rezerwacie o długości 5 m, a po drugiej stronie krawędzi znajduje się trochę mniejsza jaskinia
Góra Świętej Anny pierwotnie była miejscem świątyni kultu pogańskiego. Obecnie na Górze św. Anny znajduje się bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej (XV wiek) z jej relikwiami, franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym) z lat 1733-1749, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów, jest także grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych z lat 1700-1709. Na szczycie Góry św. Anny zbudowano w latach 80. XV wieku klasztor i kościół, który od XVIII wieku jest ważnym centrum pielgrzymkowym.
Na szczycie Góry Św.Anny i w okolicach mieszkańcy od dawna obserwują dziwne świetliste kule. Kronikarz zakonny zanotował, że w 1682 r. 94-letnia mieszkanka Leśnicy, Justyna Lenke, zeznała burmistrzowi pod przysięgą, to co jej opowiadali dziadkowie. Dawnymi czasy straże czuwające na murach miejskich Leśnicy widywały o północy ogromną jasność ponad szczytem. Również załogi straży pożarnej ze Zdzieszowic w ostatnich latach miały kilka wezwań od miejscowej ludności, sygnalizującej pojawienie się na niebie tajemniczych ogni.
Znamienne są także niezależne relacje w strażaków, którzy wyjechali na interwencję, sami zobaczyli taniec niezwykłych świateł. Zanotowali wtedy zakłócenia pracy silnika samochodu i awarię świateł. Po powrocie do bazy wyszło na jaw, że w niewytłumaczalny sposób spaliła się cała instalacja elektryczna samochodu strażackiego. Należy dodać do tego zgłoszenia telefoniczne niezależnych świadków. Mieszkańcy innych rejonów Opolszczyzny również donosili o obserwacjach dziwnych kul świetlnych.
W latach 1934–1938, wykorzystując ukształtowanie terenu – nieczynny kamieniołom wapieni triasowych w zachodniej części miejscowości, Niemcy wybudowali na zboczu góry amfiteatr, na 7000 miejsc siedzących i 23 (według innych źródeł 43) tysiące stojących. W 1938 r. odsłonięto na górnej krawędzi amfiteatru mauzoleum, poświęcone niemieckim uczestnikom walk III powstania śląskiego. Mauzoleum w kształcie rotundy zbudowane było z bloków wapienia triasowego, zawierało też przypory z granitu permskiego spod Lipska. Po II wojnie światowej, po przyłączeniu Śląska do Polski, w 1945 r. został wysadzony niemiecki pomnik w którego miejscu postawiono Pomnik Czynu Powstańczego według projektu Xawerego Dunikowskiego. Współcześnie, amfiteatr jest zaniedbany.