

Szlaki długodystansowe
Główny Szlak sudecki
Witajcie!
Pragniemy Was zaprosić na podobno dość ciekawą historię przejścia Głównego Szlaku Sudeckiego Dokonaliśmy tego w zeszłym roku. Zajęło nam to równo 19 dni. Na przekór marnej komunikacji do Świeradowa Zdroju, poparzeniom słonecznym, ulewom czy pokrzywom udało się nam się przeżyć tę trasę. Od dzisiaj, przez kilka tygodni, będziemy Wam prezentować nasze sudeckie przygody. Na początek zaprezentujmy zatem samą ideę i przebieg Głównego Szlaku Sudeckiego, oraz małą galerię będącą zwiastunem naszej opowieści.
Pomysłodawcą wyznakowania szlaku turystycznego przechodzącego przez całe Sudety był Mieczysław Orłowicz, działacz turystyczny, założyciel Akademickiego Klubu Turystyczny we Lwowie, członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Koncepcja szlaku powstała w 1947 podczas zebrania PTT w Jeleniej Górze. Szlak prowadzi przez tereny przygraniczne, które w latach Polski Ludowej były silnie strzeżone przez służby graniczne. Z tego powodu ominął wiele ważnych punktów w Sudetach, w tym szczyt Śnieżki oraz Śnieżnika. W kilku miejscach prowadził też drogami asfaltowymi. W 1973 szlak otrzymał imię Mieczysława Orłowicza.
Na przestrzeni lat przebieg szlaku ulegał pewnym modyfikacjom. Obecnie (2020) rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju i prowadzi przez Góry Izerskie, zbocza Wysokiej Kopy, Wysoki Kamień do Szklarskiej Poręby. Następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Wielki Szyszak, Przełęcz pod Śnieżką) do Karpacza. Kolejnym etapem są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa. Następnie przez Góry Kamienne i Góry Czarne prowadzi do Jedliny-Zdroju, skąd przechodzi głównym grzbietem Gór Sowich (Wielka Sowa), aż do Przełęczy Srebrnej oddzielającej je od Gór Bardzkich. Dalej szlak prowadzi do Wambierzyc, skąd trasa wstępuje w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy – Zdroju, Dusznik-Zdroju. Dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Wodospad Wilczki, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Lądek-Zdrój, Góry Złote do Paczkowa, gdzie przez wiele lat kończył się na stacji kolejowej. Obecnie prowadzi dalej przez Kałków, Głuchołazy, Góry Opawskie do Prudnika.
Szlak ma długość 444 kilometry, a szacowany czas przejścia wynosi 120 godzin.
Pozdrawiamy i zapraszamy jutro na film wprowadzający nas na szlak, który znajdziecie z prawej strony tego artykułu
Sylwia & Bartek
Jeśli chcesz wesprzeć rozwój kanału kliknij kawkę!
Długość szlaku - 444 km
czas przejścia - 19 dni
Trasa:
Świeradów Zdrój - Prudnik
Świeradów zdrój – początek Głównego szlaku sudeckiego
Mapy & ciekawostki

Dziś krótko zaprezentujemy miejscowość, w której zaczyna się lub kończy (w naszym przypadku rozpoczyna Główny Szlak Sudecki – tu znajdziemy „czerwoną kropkę”
Świeradów Zdrój to popularne miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, nieopodal granicy z Czechami i Niemcami. To świetna baza wypadowa do wyjścia w Góry Izerskie.
To miejscowość gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Przygotowanych jest tu również kilkanaście szlaków rowerowych po zboczach gór. 6. Pomnik żabki i fontanna z żabką. 7. Sky Walk Świeradów Zdrój – ścieżka w chmurach – stosunkowo nowa atrakcja dostępna od 2021 roku.


