Szlaki długodystansowe

Główny Szlak sudecki

#GłównySzlakSudecki

Witajcie!

Pragniemy Was zaprosić na podobno dość ciekawą historię przejścia Głównego Szlaku Sudeckiego 😊 Dokonaliśmy tego w zeszłym roku. Zajęło nam to równo 19 dni. Na przekór marnej komunikacji do Świeradowa Zdroju, poparzeniom słonecznym, ulewom czy pokrzywom udało się nam się przeżyć tę trasę. Od dzisiaj, przez kilka tygodni, będziemy Wam prezentować nasze sudeckie przygody. Na początek zaprezentujmy zatem samą ideę i przebieg Głównego Szlaku Sudeckiego, oraz małą galerię będącą zwiastunem naszej opowieści.

Pomysłodawcą wyznakowania szlaku turystycznego przechodzącego przez całe Sudety był Mieczysław Orłowicz, działacz turystyczny, założyciel Akademickiego Klubu Turystyczny we Lwowie, członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Koncepcja szlaku powstała w 1947 podczas zebrania PTT w Jeleniej Górze. Szlak prowadzi przez tereny przygraniczne, które w latach Polski Ludowej były silnie strzeżone przez służby graniczne. Z tego powodu ominął wiele ważnych punktów w Sudetach, w tym szczyt Śnieżki oraz Śnieżnika. W kilku miejscach prowadził też drogami asfaltowymi. W 1973 szlak otrzymał imię Mieczysława Orłowicza.

Na przestrzeni lat przebieg szlaku ulegał pewnym modyfikacjom. Obecnie (2020) rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju i prowadzi przez Góry Izerskie, zbocza Wysokiej Kopy, Wysoki Kamień do Szklarskiej Poręby. Następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Wielki Szyszak, Przełęcz pod Śnieżką) do Karpacza. Kolejnym etapem są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa. Następnie przez Góry Kamienne i Góry Czarne prowadzi do Jedliny-Zdroju, skąd przechodzi głównym grzbietem Gór Sowich (Wielka Sowa), aż do Przełęczy Srebrnej oddzielającej je od Gór Bardzkich. Dalej szlak prowadzi do Wambierzyc, skąd trasa wstępuje w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy – Zdroju, Dusznik-Zdroju. Dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Wodospad Wilczki, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Lądek-Zdrój, Góry Złote do Paczkowa, gdzie przez wiele lat kończył się na stacji kolejowej. Obecnie prowadzi dalej przez Kałków, Głuchołazy, Góry Opawskie do Prudnika.

Szlak ma długość 444 kilometry, a szacowany czas przejścia wynosi 120 godzin.

Pozdrawiamy i zapraszamy jutro na film wprowadzający nas na szlak, który znajdziecie z prawej strony tego artykułu😊


Sylwia & Bartek

Długość szlaku - 444 km

czas przejścia - 19 dni

Trasa:
Świeradów Zdrój - Prudnik

Świeradów zdrój – początek Głównego szlaku sudeckiego

Mapy & ciekawostki

Dziś krótko zaprezentujemy miejscowość, w której zaczyna się lub kończy (w naszym przypadku rozpoczyna Główny Szlak Sudecki – tu znajdziemy „czerwoną kropkę”
Świeradów Zdrój to popularne miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, nieopodal granicy z Czechami i Niemcami. To świetna baza wypadowa do wyjścia w Góry Izerskie.
To miejscowość gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
1. Uzdrowisko Świeradów Zdrój
W Domu Zdrojowym napijemy się wód zdrojowych z dodatkiem radonu (który wzmacnia układ nerwowy i gruczoły wewnątrzwydzielnicze. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego.
2. Dom Zdrojowy i Park Zdrojowy
Zbudowany pod koniec XIX wieku stanął w miejscu Domu Źródlanego, który spłonął. W domu zdrojowym możemy zobaczyć przepiękną, przeszkloną Halę spacerową o długości 80 m, gdzie znajduje się źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe). Wokół Domu Zdrojowego roztacza się przepiękny Park Zdrojowy
3. Góry Izerskie
Najbliższy Świeradowa szczyt to Stóg Izerski, dostać się można do niego pieszo (czerwonym szlakiem) lub Kolejką Gondolową, na szczycie znajduje się schronisko.
4. Narciarstwo
Z Izerskiego Stogu rozciąga się blisko 2500 m nartostrady, znajdują się tu również liczne trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego.
5. Kolarstwo górskie

Przygotowanych jest tu również kilkanaście szlaków rowerowych po zboczach gór.                                                             6. Pomnik żabki i fontanna z żabką.                                                7. Sky Walk Świeradów Zdrój – ścieżka w chmurach – stosunkowo nowa atrakcja dostępna od 2021 roku.   

Niegdyś w Świeradowie przebywał słynny berliński lekarz Leonard Thurneyssen. Podczas spaceru po pięknym mieście, zaobserwował w źródełku martwą żabę. Nie byłoby w tym fakcie nic szczególnego, gdyby nie fakt, że podczas kolejnych spacerów w kolejnych dniach lekarz zauważył, że żaba nie ulega rozkładowi!
Pisał on wówczas książkę i wspomniał w niej o niezwykłym działaniu świeradowskich wód mineralnych. Odkrycie to potwierdziło ostatecznie, że źródła znajdujące się Świeradowie-Zdroju są radoczynne.
Historia z żabą została żywa do dziś i jest traktowana jako jeden z symboli miasta, w parku zdrojowym znajdziemy fontannę z 4 żabami: na szczęście, zdrowie, miłość i pieniądze 🙂
Spotkaliście się kiedyś z żabką ze Świeradowa ? 🙂
"To podróż daje nam szczęście, nie jej cel" Dan Millman

Dodaj komentarz