Korona Gór polski

Wielka Sowa 1015 m n.p.m.

Góry Sowie

Dziś zapraszamy na kolejny szczyt z serii #KoronaGórPolski – Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich.
 
Góry Sowie położone są w Sudetach Środkowych i są dosyć łagodnym i przyjemnym pasmem, dostępnym nawet dla początkujących turystów.
 
Wędrówkę na Wielką Sowę można zacząć np na Przełęczy Sokolej nieopodal rzeczki, która znajduje się na wysokości 754 m n.p.,m. Pierwszy odcinek szlaku (ok 600 m) prowadzi do Schroniska Orle. Jest to ścieżka wyłożona betonowymi płytami (pod schronisko można dojechać samochodem)- jest to najbardziej stromy odcinek na trasie a jego przejście zajmuje ok 15 minut.
 
Wędrując tym odcinkiem pozostawiamy za swoimi plecami cudowne panoramy.
Szlak na Wielką Sowę jest koloru czerwonego i jest to za razem fragment #głownySzlaksudecki – jednego z najdłuższych szlaków długodystansowych w Polsce.
 
Przebieg szlaku (punkty orientacyjne/ciekawe miejsca)
1. Schronisko Orzeł – powstało w 1930 roku, od 1992 roku jest sprywatyzowane, roztaczają się stąd cudowne panoramy na okolice , a przed budynkiem znajduje się olbrzymie krzesło, które jest fajną atrakcją 🙂
2. Schronisko Sowa – kilometr dalej ( za schroniskiem Orzeł) znajduje się Schronisko Sowa -powstało w 1897 r. – niestety obecnie zamknięte po wypowiedzeniu umowy dzierżawcom.
3. Torfowiska – idąc dalej szlakiem, po jego prawej stronie znajdziemy informację na tablicy o występujących na tamtych terenach torfowiskach.
4. Szczyt Wielkiej Sowy – osiągamy go po przejściu 3,9 km od Przełęczy Sokole (czas przejścia ok 1 h 15 min.) Wielka Sowa leży w dorzeczu Odry ( a właściwie między dorzeczami jej dopływów – Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej). Szczyt jest zalesiony, jednak na jej szczycie znajduje się wieża widokowa. Znajdziemy tam też punkty gastronomiczne i wiatki.
5. Wieża Bismarcka, która znajduje się na szczycie (obecnie w remoncie, nie można jej zwiedzać) została wybudowana w latach 1905 – 1906, jej właścicielem jest gmina Pieszyce i ma wysokość 25 m.
 
My ze szczytu udaliśmy się dalej szlakiem czerwonym do Przełęczy Jugowskiej przez :
– Rozdroże pod Wielką Sową
– Kozie Siodło
– Niedzwiedzią Skałę
– Rozdroże pod Kozią Równią
aż do Schroniska Zygmuntówka ( które znajduje się 10 min od przełęczy Jugowskiej, gdzie również znajduje się płatny parking, z którego można wyruszyć na szlak.
 
Odcinek Wielka Sowa – Zygmuntówka to również 4 km trasy, których przejście zajmuje nam ok 1h 15 min.
Cały szlak jest parktycznie zalesiony i dosyć łągodny, idzie się nim spacerowo i rekreacyjne.
 
A Ty byłeś/ byłaś już na Wielkiej Sowie?
 

trasa

Start czerwonego szlaku - Przełęcz Sokola - Przełęcz Jugowska (Schronisko PTTK Zygmuntówka)

Dystans

ok. 8 km

Czas przejścia

ok. 3 h

Góry Sowie – Wielka sowa

Mapy & ciekawostki

 
Na palcach jednej ręki można dzisiaj policzyć schroniska turystyczne, jakie istnieją w Górach Sowich. Nie zawsze tak było, o czym świadczy spis treści najnowszej książki dotyczącej tego popularnego wśród turystów pasma, zatytułowanej „Góry Sowie. Schroniska górskie na dawnych pocztówkach i zdjęciach”. Tomasz Przerwa i Jacek Grużlewski, pod redakcją których powstała publikacja, mówią że książka jest owocem ich wspólnych pasji: umiłowania Gór Sowich, potrzeby pogłębiania wiedzy o przeszłości regionu oraz sentymentu do starych zdjęć i pocztówek.
Dzięki temu powstała książka niezwykła, swoista encyklopedia schronisk sowiogórskich. Opisanych ich zostało czterdzieści, każdy opis ilustrowany jest archiwalnymi zdjęciami, reprodukcjami pocztówek oraz pieczątkami schronisk, którymi zdobiono wysyłane z Gór Sowich pozdrowienia. Opisy są rzetelne, zawierają nie tylko suche fakty historyczne, ale również wiele ciekawostek związanych z danym obiektem i historie ubarwiające ich dzieje, często pokazujące związane z nimi osoby.
O Górach Sowich napisano już wiele książek. W dziesiątkach możemy już liczyć dzieła opisujące kompleks Riese, na półkach miłośników regionu znajdują się też opracowania poświęcone turystyce, czy poszczególnym miejscowościom. Jednak książka „Góry Sowie. Schroniska górskie na dawnych pocztówkach i zdjęciach” zasługuje na szczególną uwagę, przede wszystkim ze względu na niezwykle obszerny materiał ikonograficzny, który zainteresuje nie tylko turystów, ale również badaczy dziejów Gór Sowich. Reprodukcje zdjęć i pocztówek są bardzo dobrej jakości i godzinami można je oglądać, kontemplując pokazane na nich widoki, budynki, wnętrza i ludzi, co rusz znajdując kolejne szczegóły, które umknęły przy poprzednim studiowaniu.
Szczyt Wielkiej Sowy
Kto z Was zdobywa Koronę Gór Polski? 🙂
Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.) w Górach Sowich to nasz 19 zdobyty szczyt w tym rankingu.
Wieża na szczycie zbudowana w 1906 roku, zbudowana ku czci Bismarcka. Można na nią wejść i zobaczyć piękną panoramę na całą okolicę. Widać stąd m. in. Góry Sowie, Góry Stołowe, Bielawę, a nawet Śnieżkę.
Kto z Was widział ten wspaniały widok? 🙂
Pod Schroniskiem Orzeł
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci