Beskid Sądecki

Szlaki długodystansowe

Główny Szlak Beskidzki

Dzień 11
Krynica Zdrój - Jaworzyna Krynicka

Nasz dzień w Krynicy zaczynami w wilii Kasztelanka, znajdującej się tuż obok słynnej Patrii, będącej niegdyś własnością Jana Kiepury. Nasz nocleg ma również ciekawa historię, ponieważ budynek powstał dla matki słynnego tenora i został jej przez Jana Kiepurę podarowany.
Rabo ruszamy poza centrum, autobusem miejskim do Słotwin. W tej, obecnie, dzielnicy Krynicy Zdrój znajduje się pierwsza w Polsce „ścieżka w chmurach”. Co prawda pogoda trochę nie odpisała ale i tak warto było zobaczyć z bliska tę ciekawa konstrukcję.
W następnej części dnia udajemy się na zwiedzanie Krynicy zdrój z przewodnikiem. Jest bezpłatna inicjatywa miejscowego biura podróży, odbywająca się raz w tygodniu. Bardzo dobry pomysł! Dzięki oprowadzeniu poznajemy ciekawe historie związane z miastem oraz przede wszystkim miejsca, warte odwiedzenia. Materiału jest tyle, że spokojnie starczy na osobny reportaż o Krynicy 😉
My tymczasem udaliśmy się dalej Głównym Szlakiem Beskidzkim na Jaworzynę Krynicką (1114 m). Tutaj podziwiamy ciekawe panoramy ze szczytu i udajemy się na odpoczynek do miejscowego schroniska PTTK.

Dzień 12
Jaworzyna Krynicka - Rytro

Świt wita nas w schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej. Po obfitym śniadaniu ruszamy śladem czerwonych znaków w stronę Rytra. Szlak jest łagodny gdyż prowadzi głównie granią. Po drodze zdobywamy Runek (1080 m) skąd docieramy do schroniska na Hali Łabowskiej.
 
Po drodze mijają nas grupy rowerzystów. W schronisku dowiadujemy się, że biorą udział w rajdzie śladem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Domyślamy się, że ukończą go dużo szybciej niż my. Po za tym startowali z odwrotnego kierunku, czyli z Beskidu Śląskiego.
 
Schronisko na Hali Łabowskiej jest poniekąd związane z ideą Głównego Szlaku Beskidzkiego. W sali jadalnej znajdują się murale z trasą szlaku oraz przewyższeniami na trasie. Poza tym , raz w roku odbywa się tutaj zlot sympatyków tego szlaku, zarówno tych co go przeszli jak i tych co go planują w najbliższym czasie.
 
Pomimo lekkiego deszczu udajemy się dalej szlakiem prze Halę Pisaną (1044 m) do prywatnego schroniska Cyrla. Uroda tego miejsca zachęca nas do zajrzenia do środka i skorzystania z miejscowej oferty. Zwłaszcza, że chmury się rozeszły i wyszło słońce. Stąd jeszcze tylko dość strome zejście i meldujemy się w Rytrze.
 
Zwiedzamy miejscowe ruiny zamku po czym meldujemy się w miejscowej agroturystyce „U Basi” prowadzone przez bardzo charyzmatyczną osobę, która dużo zrobiła i dalej robi dla Rytra. Wieczorem udajemy się nad Poprad, gdzie raczymy się regionalnymi proziakami. Teraz już tylko udać się na spoczynek by zregenerować siły na ostatni dzień wędrówki Beskidem Sądeckiem.
 

Dzień 13
Rytro - Krościenko

Naszą dzisiejszą wędrówkę rozpoczynamy stromym podejściem w stronę Kordowca (763 m). Po drodze mijamy rozmowną staruszkę z całą gromadką psów, kotów i kogutów. Po miłej rozmowie ruszamy dalej by minąć zamkniętą chatę na Kordowcu.
 
Przechodząc obok Niemcowej (963 m) mijamy przysiółek o tej samej nazwie. Aż dziw bierze, że ludzie mogą żyć tak wysoko i z dala od innych. Przez 30 lat funkcjonowała tu nawet szkoła. Na Trześniowym Gronie (1001 m) siadamy z postanowieniem znalezienia noclegu. Niestety, jest pełnia sezonu, więc w Krościenku miejsc brak. Po wielu perypetiach udaje nam się w końcu, cudem, zabukować pokój na noc.
Jeszcze tylko Wielki Rogacz (1182 m.) i docieramy na Radziejową (1266 m), najwyższy szczyt Beskidy Sądeckiego. Podziwiamy panoramy, ze znajdującej się tam wieży widokowej, i udajemy się w stronę schroniska PTTK na Przechybie.
 
Po posileniu się zostaje nam już tylko marsz w stronę Krościenka. Wartym wspomnienia jest odwiedzony przez nas przysiółek Przysłop z prawdziwe górską atmosferą. Po zejściu do Krościenka nasz gospodarz odbiera nas z parkingu pod sklepem i podwozi do siebie na kwaterę, tak kończymy nasz ostatni dzień w Beskidzie Sądeckim.
 

Dystans

Rzeczywisty dystans Głównego Szlaku Beskidzkiego w Beskidzie Sądeckim

Przebyte Pasma

Beskid Sądecki

noclegi

Dzień 11: Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka

Dzień 12: Agroturystyka "U Basi" w Rytrze

Dzień 13: Agroturystyka w Krościenku nad Dunajcem

Krynica Zdrój – Krościenko nad dunajcem

Mapy & ciekawostki

W naszych wędrówkach Głównym Szlakiem Beskidzkim w odcinku „sądeckim” posłużyliśmy się przewodnikiem Bogdana Mościckiego „Beskid Sądecki”.
Zasięg przewodnika określa linia: Przełęcz Tylicka – Tylicz – Mochnaczka – Przełęcz Krzyżówka – Nowy Sącz – Krościenko – Leśnica – Wielki Lipnik – Stara Lubowla – Pławiec – Leluchów – granica państwa do Przełęczy Tylickiej. Opisane zostały pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej (tworzące Beskid Sądecki), Pasmo Dubnego, Małe Pieniny oraz Góry Lubowelskie na Słowacji (staropolski Krępak).
W części ogólnej opisane zostały historia i środowisko przyrodnicze regionu. W części szczegółowej znaleźć można opisy 123 szlaków turystycznych (w tym wszystkie wyznakowane przez PTTK).
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz