Kołobrzeg

województwo zachodniopomorskie

Kołobrzeg

14. ciekawych miejsc w kołobrzegu

Kołobrzeg jest największym i najpiękniejszym polskim uzdrowiskiem o niezrównanym uroku i bogatej historii. Poza nadmorską lokalizacją miasto do odwiedzenia miasta zachęca położenie u ujścia rzeki Parsęty w sąsiedztwie lasów i złóż borowiny. Znajduje się tutaj cały ekosystem bagienno – wodny, który zapewnia schronienie wielu rzadkim gatunkom zwierząt i roślin.
 
Do odwiedzenia Kołobrzegu zachęcają też liczne zabytki. Wśród nich są m.in. gotycka Bazylika Mariacka czy neogotycki Ratusz. Obecnie miasto przeżywa okres dynamicznego rozwoju. Zapewnia również szeroki wachlarz imprez kulturalnych, które realizowane są m.in. w Regionalnym Centrum Kultury czy pięknie położonym amfiteatrze.
 
Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Kołobrzeg to wspaniałe klimatyczne miejsce do wypoczynku i do zamieszkania.

1. latarnia Morska

Odwiedzając Kołobrzeg wiemy, że jego najbardziej charakterystyczna budowla jest miejscowa latarnia morska będąca niejako symbolem tego nadmorskiego miasta.
Pierwsze światło latarni morskiej w Kołobrzegu zapalono w 1666 roku. Świeciło ono jednak okresowo, wyłącznie w czasie oczekiwania na przybycie statków. Na stałe światło latarni kołobrzeskiej zapalono dopiero 200 lat później, służył temu maszt z wysięgnikiem zamontowanym na stacji pilotów. Palono na nim lampy Fresnela na olej rzepakowy, zużywając rocznie 77 kg tego paliwa.
W 1899 roku podwyższono światło latarni poprawiając tym samym jej widzialność. Kolejną zmianę wprowadzono w 1909 roku, zastosowano wówczas gazowe źródło światła na wysokości 25 metrów w nowo wybudowanej wieży murowanej. Zasięg latarni wzrósł wówczas do 12 Mm.
Zniszczona w czasie działań wojennych w 1945 roku latarnia wkrótce została odbudowana. Wieżę jej wzniesiono wykorzystując konstrukcję dawnego fortu stojącego u wejścia do portu w Kołobrzegu.
Obecnie wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem a jej zasięg dochodzi do 16 Mm. Źródłem światła jest obrotowy aparat optyczny o dziesięciu ścianach świetlnych, a w każdej ścianie umieszczone są dwie żarówki, każda o mocy 200 W. Światło latarni wznosi się na wysokości 36,5 m.

2. Port w kołobrzegu

Zapraszamy na wycieczkę portem morskim w Kołobrzegu. Pełni on zarówno funkcję handlowo-rybacką jak również posiada marinę jachtową i pełni funkcję pasażerską. W porcie działają nabrzeża przeładunkowe, dwie stocznie oraz Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb.
 
Do portu jeszcze w czasach niemieckich doprowadzono bocznicę kolejową. Obecnie torowisko tworzy układ trójkąta, tory rozdzielają się na 7 bocznic końcowych; pod latarnią morską znajduje się tor wyciągowy. Funkcja portowa jest najstarszą funkcją miastotwórczą Kołobrzegu, choć miasto rozwijało się w oderwaniu od portu. 18 marca 1945 roku Fort Ujście w porcie był ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich w czasie obrony Twierdzy Kołobrzeg, do ostatnich dni obrony poprzez port trwała ewakuacja niemieckich żołnierzy i cywilów.
 
Port pasażerski, ze względu na swą dostępność, jest najczęściej uczęszczanym miejscem turystycznym w Kołobrzegu. Przy nabrzeżu o długości ok. 150 m zacumowane są niewielkie statki wycieczkowe (Viking, Santa Maria, Monika III, Pirat, M/S Jantar, Okręt Torpedowy), które zabierają turystów na krótkie, ok. 40 min. rejsy po redzie kołobrzeskiej i po porcie. Nieco dalej, przy tym samym nabrzeżu, cumuje okręt torpedowy, który niegdyś służył do zwalczania okrętów podwodnych, a obecnie stanowi niezwykłe muzeum na wodzie. Poza krótkim rejsem, można zwiedzić jego wnętrze. Latem, przy nabrzeżu pasażerskim dostrzec można również katamaran pasażerski M/S Jantar, należący do Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej.

3. Molo w kołobrzegu

Molo w Kołobrzegu to długa na ponad 200m, szeroka na 9m, zbudowana w latach 70-tych XX wieku żelbetonowa konstrukcja. Na końcu pomostu znajduje się przystań dla małych, turystycznych statków, oferujących krótkie wycieczki po Morzu Bałtyckim.
 
Pierwszy pomost, który zapoczątkował istnienie popularnego mola w Kołobrzegu został stworzony w 1881 roku. Stworzono konstrukcję w kształcie litery T. Pomost mierzył sto metrów długości. Te molo zostało jednak zniszczone podczas II Wojny Światowej. Odbudowane w latach 70 i gruntownie wyremontowane w 2014 roku cieszy mieszkańców oraz turystów Kołobrzegu.
 
Kołobrzeskie molo jest wręcz obowiązkowym punktem na mapie miasta – co do tego nie możemy mieć wątpliwości. Dzięki niemu, bez względu na porę roku możemy bezpiecznie wejść w głąb morza i podziwiać jego piękno.

4. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

18 marca 1945 roku – po 11 dniach krwawego boju i zdobyciu Kołobrzegu, żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego 3., 4. i 6. Dywizji Piechoty dokonali aktu zaślubin Polski z morzem.
Uroczystości zaślubin Polski z morzem odbyły się na tarasie i stoku fortu Ujście, zaraz obok gruzów latarni morskiej. Brały w niej udział delegacja 1. i 2. Armii Wojska Polskiego, w tym dwaj podpułkownicy: Piotr Jaroszewicz (późniejszy premier PRL) i Edmund Pszczółkowski.

W dno Bałtyku oddziały polskie wbiły polską flagę, a jeden z żołnierzy – kapral Franciszek Niewidziajło wypowiedział słowa:
„Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na marne nasz trud. Przysięgamy, że cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w twe fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze”.

Warto pamiętać o wszystkich aktach zaślubin z morzem, tych przedwojennych dokonanych przez wojska gen. Józefa Hallera w Pucku 10 i 11 lutego 1920 roku czy te z czasów II wojny światowej w Kołobrzegu, a także pozostałe większe i mniejsze uroczystości, podczas których żołnierz polski witał się z Bałtykiem. 3 listopada 1963 roku w Kołobrzegu odsłonięto pomnik zaślubin Polski z morzem upamiętniający wydarzenia z marca 1945 roku.

5. MUZEUM ORĘŻA POLSKIEGO

Pierwotnie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu powstało jako muzeum regionalne. Podstawą zbiorów stały się zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu.
 
Muzeum zlokalizowano w odbudowanej specjalnie w tym celu XV- wiecznej kamieniczce przy ul. ppor. Emilii Gierczak 5. Początkowo planowano nadać placówce charakter historyczno-miejski, później historyczno-morski. Ostatecznie w 1966 r. zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy.
Najbardziej znaną ekspozycją muzeum jest wystawa Dzieje oręża polskiego” Ułożono ją chronologicznie, prezentując zbiory militariów od okresu średniowiecza do współczesności. Znajduje się tu broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia a także zabytki techniki, ze słynną maszyną szyfrującą „Enigmą” oraz motocyklem „Sokół 600” na czele.
 
Muzeum posiada najbogatszą w Polsce kolekcję mundurów żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej, w tym mundury Legionów Polskich, Błękitnej Armii gen. J. Hallera, Armii Wielkopolskiej oraz unikatowy zbiór mundurów oddziałów paramilitarnych. Szczególnie cenne są także zbiory militariów dwudziestowiecznych, wśród których na uwagę zasługuje polski karabin przeciwpancerny UR wz.35 i polskie pistolety VIS. Kolekcja broni strzeleckiej i odznaczeń stanowi wstęp do bogatej prezentacji pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii wyeksponowanych w sali techniki oraz na wystawie plenerowej.
 

6. Bazylika kontrkatedralna

Najcenniejszą budowlą Kołobrzegu jest monumentalny pięcionawowy kościół wzniesiony na przełomie XIV/XV wieku.
Architektura Bazyliki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest przykładem pomorskiego gotyku. Budowla jest prosta i pozbawiona licznych wątków zdobniczych. Od XIV wieku kościół Mariacki pełnił rolę kolegiaty. Począwszy od XVI wieku była świątynią protestancką aż po kres II wojny światowej. Od XVII do XX wieku wielokrotnie niszczona w trakcie działań wojennych. W drugiej połowie XIX wieku odrestaurowano kościół. Wtedy właśnie wmurowane zostały kule armatnie, pochodzące z pobojowisk kołobrzeskich: z wojny trzydziestoletniej, siedmioletniej i oblężenia napoleońskiego. Miały one ostrzegać mieszkańców przed następnymi konfliktami. Kule do tej pory tkwią w murach katedry. Szukać ich należy w części wieżowej.
Jest to jedyny w Polsce 5-nawowy kościół z zabytkowym wystrojem wnętrz, zainteresowanie turystów wzbudzają także cztery krzywe filary, których odchylenie od pionu wynosi do 60 centymetrów. Odchylenia wynikają z niestabilnego terenu, bazylikę wybudowano bowiem w miejscu starego cmentarza. Późniejsze działania wojenne także wpłynęły na ich dzisiejszy wygląd. Wewnątrz do najcenniejszych zabytków należy zaliczyć wspaniałą chrzcielnicę z brązu z 1355 roku, najstarsze w Polsce gotyckie stalle, cenne późnogotyckie tryptyki i ogromny świecznik z 1523 roku, zwany Koroną Schlieffenów. Miejscami można również podziwiać pozostałości dawnej polichromii.

7. Spływ parsętą

Parsęta (dawniej Prośnica z niem. Persante) rzeka w województwie zachodniopomorskim, o długości ok. 139 km. Jej dorzecze obejmuje obszar 3151 km². Zasilana innymi rzekami oraz potokami spływającymi z pojezierza płynie w kierunku północno-zachodnim do Białogardu. Tam wypływa z pojezierzy i meandrując płynie nadal w kierunku północno-zachodnim. Do Bałtyku uchodzi w Kołobrzegu.
Będąc w tym mieście warto odejść kawałek od rynku bądź Muzeum Oręża Polskiego by trafić do budynku starej kuźni nad Parsętą. Można tam wypożyczyć kajak i teleportować się z tego dużego ośrodka turystycznego w zupełnie inny świat. My trafiliśmy w okolice mostu koło Ząbrowa gdzie czekało nas 15 km relaksu i kontaktu z naturą.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z tego spływu, a już jutro opublikujemy film przedstawiający nasze przygody na tej rzece 😉

8. Browar Colberg w wieży ciśnień

Wieża ciśnień w Kołobrzegu znajduje się przy ulicy Budowlanej i stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Wieża została zbudowana w 1885 roku w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. W jej górnej części znajduje się zbiornik wodny, który jest w stanie pomieścić 720 metrów sześciennych wody.
 
Woda była pompowana do wieży z rzeki Parsęty, a z wieży płynęła do budynków mieszkalnych. Obecnie na parterze wieży ciśnień znajduje się browar Colberg, który powstał, aby wskrzesić tradycję warzenia piwa w mieście. W przedwojennym Kolbergu (Kołobrzeg) piwo było cenionym regionalnym wyrobem, którym miasto mogło pochwalić się nie tylko na obszarze Pomorza Zachodniego, ale znane było również w całych ówczesnych Niemczech. Zachęcamy do dowiedzenia tego miejsca będącego przykładem bardzo udanej rewitalizacji obiektu przemysłowego.
 

9. Kołobrzeskie plaże

10. Rejs Torpedowcem

11. Wyspa solna i zabytkowy fort

12. Ratusz

13. baszta lontowa (prochowa)

14. kołobrzeskie mariany

postaw nam kawkę

Kliknij w ikonę i wesprzyj naszą stronę

kołobrzeg – województwo zachodniopomorskie

Mapy & ciekawostki

Książka, którą dzisiaj prezentujemy jest pokłosiem wystawy pt. „Dzieje Kołobrzegu”. Jej autorem jest Barbara Zabel. Publikacja w całości i kompleksowo omawia historię Kołobrzegu, od czasów prehistorycznych do 1945 roku.
Kompleksowo omówiono okres średniowiecznej prosperity miasta, od czasów powstania wczesnośredniowiecznego miasta w Budzistowie, poprzez lokację i zmierzch czasów Hanzy. Następnie, ukazana została historia kołobrzeskiej Twierdzy i wszystkie oblężenia, aż do ostatniego z czasów II wojny światowej. Miasto zostało wtedy zniszczone w 90% i nigdy już się nie odbudowało w poprzedniej formie.

„Nigdy nie możesz przepłynąć oceanu, dopóki nie masz odwagi stracić z oczu brzegu”. – Krzysztof Kolumb

Dr Hieronim Kroczyński w swoim albumie pt. „Kołobrzeg dawniej” podejmuje się roli przewodnika po dawnym Colbergu pokazując nam miejsca których dziś już często nie ma.
Na kartach publikacji możemy podziwiać przedwojenne fotografie portu, kamiennego szańca, latarni morskiej, pałacu plażowego i wyspy solnej.
Liczne zdjęcia są swoistą opowieścią o początkach powojennego miasta. O ogromie zniszczeń oraz odwadze ludzi, którzy zdecydowali się w 1945 roku, w tych ruinach osiedlić, uporządkować je i z determinacją odbudować.
Polecamy tę pozycję wszystkim, którzy chcą poznać bliżej historię Kołobrzegu.
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz