Pałac w Gorzanowie

województwo dolnośląskie

Pałac w gorzanowie

Będąc w okolicach Kłodzka polecamy zajrzeć do Gorzanowa gdzie znajduje się ciekawy i tajemniczy zamek dawnych właścicieli okolicznych ziem – Herbersteinów.
 
Pierwszy zamek zbudowany w średniowieczu powstał na północ od istniejącej obecnie budowli i zniszczono w czasie wojen husyckich, a ostatecznie rozebrano w 1804 roku. Nowy pałac na obecnym miejscu zaczęto wznosić około 1573 roku, a rozbudowano go do obecnych rozmiarów i nadano charakter barokowy w latach 1653–1657 pod kierunkiem Wawrzyńca Nicelo, a później Andrei Carov.
 
Ponowna przebudowa nastąpiła w 1735, według daty na wieży zamkowej. W latach 1900–1906 wzbogacono dekorację elewacji pałacu o tzw. sgraffito.
 
Pierwsza połowa XIX w. była czasem rozkwitu. Pałac od 1880 był dostępny dla publiczności i stał się atrakcją ziemi kłodzkiej. Teatr dworski rozwijał się jako filia teatru w Lądku Zdroju
Zamek został znacjonalizowany w 1945 przez władze polskie, został opuszczony w latach 60. XX w. i popadał w ruinę; w wyniku czego ostatnich latach zawaleniu uległa część dziedzińca południowego. W 2012 jego właścicielem została Fundacja Pałac Gorzanów i przystąpiono do renowacji obiektu.
 
 

Gorzanów – województwo dolnośląskie

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz