Jałowiec – Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki

Jałowiec 1111 m n.p.m.

Stryszawa Matusy - Jałowiec - Stryszawa Matusy

Dzisiaj chcemy Was zaprosić na wycieczkę w Beskid Żywiecki na szczyt o wdzięcznej nazwie Jałowiec 1111 m n.p.m. No właśnie, z tymi pasmami górskimi są różne wersje bo np. według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego szczyt należy do Beskidu Makowskiego. Również w kwestii wysokości od panuje nieprozumienie 😃
Nie zważając na geograficzne rozbieżności dojeżdżamy przez Wadowice do Stryszawy, gdzie zostawiamy auto. Miejscowość słynęła niegdyś z wyrobu gontów. Do dziś jej mieszkańcy trudnią się chałupniczo produkcją drobnych przedmiotów z drewna, a od połowy XIX w. także zabawek. Znajduje się tutaj również klasztor zbudowany wraz z drewnianą kaplica w latach 1928–1929 przez Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego na ziemi podarowanej przez Kunegundę Siwiec (mistyczkę i świecką zakonnicę).
Ze Stryszawy ruszamy zielonym szlakiem, mijając po lewej stronie klasztor. Dowiadujemy się tutaj, że częstym gościem w okolicy był prymas Stefan Wyszyński, odpoczywający latem wśród gór. Wdrapujemy się na Przełęcz Kolędówka, z której możemy podziwiać rozległą panoramę masywu Babiej Góry oraz Policy. Chcemy zajrzeć do pobliskiego schroniska górskiego pod Opacznem „W murowanej piwnicy” jednak na miejscu dowiadujemy się, że zostało zamkniete.
Jeszcze około pół h i meldujemy się na szczycie Jałowca. Tutaj także możemy podziwać panoramę Babiej Góry. Znajduje się tutaj bardzo dobrze wyposażona i zaopatrzona wiata turystyczna, w której można śmiało nocować przy dłuższym trasach po okolicznych górach,
Teraz czeka nas dość intensywne zejśćie niebieskim szlakiem z powrotem do Stryszawy zakończone przepięknym Wodospadem Roztoki na Upornym Potoku. Stąd jeszcze krótki spacer po asfalcie i meldujemy się przy aucie.
Na koniec naszej wycieczki podjeżdżamy do kompleksu hotelowego „Beskidzki Raj” gdzie znajduje się 25-metrowa wieża widokowa, która pozwala obserwować liczne pasma górskie: Beskid Żywiecki (Pasmo Policy, Pasmo Babiogórskie, Pasmo Jałowieckie) Gorce, Beskid Makowski, Beskid Śląski, Beskid Mały, jak również Wyżynę Olkuską.
 
Zobacz koniecznie nasz film jeśli jesteś ciekawy:
  •  co wspólnego z tym miejscem miał Prymas Wyszyński,
  • jaki wodospad znajduje się na szlaku,
  • jak wygląda schron postawiony na Jałowcu.

trasa

Start zielonego szlaku we wsi Stryszawa - Matusy - początkowo wędrujemy szlakiem w postaci asfaltowej drogi, następnie wkraczamy do lasu i nim wędrujemy aż do Przełęczy Kolędówki. (ok 1 h), tu zmieniamy szlak na żółty i nim wędrujemy aż na Jałowiec (1,5 h). Zejście szlakiem niebieskim do Polany Krawcowej, a następnie szlakiem żółtym aż do Stryszawy Matusy.

Dystans

ok. 13 km

Czas przejścia

ok. 3,5 -4 h

Beskid Żywiecki – Jałowiec

Mapy & ciekawostki

Schron na szczycie Jałowca
Wodospad Roztoki
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Zobacz koniecznie

polecamy inne nasze artykuły

Główny szlak sudecki

Dzień 1:

Świeradów Zdrój - Szklarska poręba

Korona Gór Polski

Skalnik

Rowerowy szlak orlich gniazd

Dzień 2:

Jaroszowice - Smoleń -podlesice

Dodaj komentarz