Nysa Kłodzka

województwo dolnośląskie

Nysa Kłodzka

Przełom bardzki

KILKA SŁÓW O NYSIE KŁODZKIEJ
Nie wiem czy wiedzieliście o tym, że:
– Nysa Kłodzka to blisko 181 km rzeka, która jest dopływem Odry
– Źródeł Nysy możemy szukać w Masywie Śnieżnika
– Do Kotliny Kłodzkiej Nysa ma charakter górskiego potoku, tworzy liczne wodospady, bystrza, szypoty, zbiera liczne dopływy z otaczających gór i często przy wysokim stanie wód przenosi materiał skalny.
-W okolicach Gór Bardzkich, Nysa przepływa kilkoma zakolami czyli tzw. MEANDRAMI.
– Nysa Kłodzka jest rzeką, która często wylewa, dlatego też utworzono w okolicy 2 zbiorniki retencyjne Jezioro Otmuchowskie i Jezioro Nyskie
Jeśli chcecie popływać kajakiem po Nysie znajdziecie bardzo wiele firm organizujących spływy w tych okolicach. Można powiedzieć, że w weekendy na rzece bywa wręcz tłoczno 🙂
 
Źródła w Masywie Śnieżnika, na zboczach Trójmorskiego Wierchu. W górnym swym biegu rzeka wykorzystuje naturalny kanał odpływowy, jakim jest Rów Górnej Nysy. Następnie płynie przez Kotlinę Kłodzką, skąd wyrywa się przez Góry Bardzkie w okolicy Barda, tworząc malowniczy Przełom Nysy Kłodzkiej, jedną z największych osobliwości Sudetów.
Przez Góry Bardzkie rzeka płynie kilkoma zakolami (meandrami), charakterystycznymi raczej dla rzeki nizinnej – czym dowodzi swej antecedencji. Po opuszczeniu gór skręca gwałtownie na wschód i płynie Przedgórzem Sudeckim, by w Nysie wpłynąć na Nizinę Śląską.
Po przewiezieniu na start spływu do miejscowości Młynów (niecałe 15 km) rozpoczęliśmy naszą trasę. Rzeka leniwie meandrując często odsłaniała kamienie, a nawet całe wyspy na naszej drodze. Prawdziwą atrakcją a raczej „antyatrakcją” były zbiorowiska barszczu Sosnowskiego porastające brzegi rzeki. Po przenosce na progu wodnym docieramy na metę w Bardzie, gdzie ekspresowo zostajemy wyciągnięci na brzeg wraz z innymi uczestnikami dzisiejszego spływu.

trasa

Młynów - Bardo

Dystans

ok. 11 km

Czas spływu

ok. 2 h

Nysa Kłodzka – Przełom bardzki

Mapy & ciekawostki

Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina. Roślina w pełnym rozkwicie może przyczynić się do poparzeń skóry, a nawet śmierci!
Tą roślinę, która wyglądem przypomina mocno przerośnięty koper, sprowadzono do Polski z Kaukazu w latach 50 tych XX wieku – uprawa miała służyć jako pasza dla bydła, jednak szybko zaprzestano uprawy.
Barszcz Sosnowskiego może osiągać wysokość od 1 do 4 m i ciągle możemy go jeszcze spotkać w Polsce!
W sokach rośliny występują furanokumaryny, które z łatwością wiążą się z DNA komórek i powodują ich obumieranie. Proces ten zachodzi szczególnie szybko pod wpływem promieni UV.
Ostatnio byliśmy zszokowani będąc na spływie Nysą Kłodzką – na brzegach rosły ogromne ilości Barszczu Sosnowskiego! To było mega przerażające, na szczęście nikt nie ucierpiał a rośliny mogliśmy podziwiać z oddali…
Spotkaliście kiedyś na swojej drodze tą roślinę?
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz