Ludwikowice Kłodzkie

województwo dolnośląskie

Ludwikowice Kłodzkie

Zapraszamy Was w Góry Sowie – do Ludwikowic Kłodzkich dawniej Ludwigsdorf. Jest to wioska położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Znajduje się tu kilka miejsc wartych odwiedzenia!

Tunele pod Świerkową kopą

Pierwszym ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w okolicy to tunelech kolejowe wydrążone pod górą Świerkowa Kopa (609 m n.p.m.) na trasie kolejowej z Kłodzka do Wałbrzycha w miejscowości Świerki dolne koło Ludwikowic Kłodzkich.
Tunele pod Świerkową Kopą to jedne z dłuższych tuneli w Sudetach. Tunele mają kształt eliptyczny, są do siebie równoległe i jednotorowe. Pierwszy z nich ma długość 1171 m, drugi 1168 m. Są szerokie na około 4,8 m i wysokie na około 5,8 m.
Pierwszy tunel wydrążono w latach 1876-1879. Pierwszy pociąg przejechał tym torem 15 października 1880 r. Drugi równoległy tunel wydrążono w latach 1909-1911.
Na budowę tunelu miała wpływ wojna francusko-pruska, która pokazała jak ważną rolę odgrywała wówczas kolej.
Niestety w miejscu tym w 1945 roku zdarzyła się tragedia, pociąg jadący w kierunku Wałbrzycha wiozący rannych i medyczny personel uległ w tunelu awarii. Torowisko miało duży spad, skład zaczął z niesamowitym pędem cofać się w kierunku Kłodzka. Aby wyhamować pociąg, na stacji Ludwikowice Kłodzkie został skierowany na wznoszący się pod górę boczny tor. Okazało się jednak, że kozioł oporowy nie wytrzymał uderzenia i skład z ludźmi na wysokości osiedla Orkany runął w dół, zapalając się.
Niestety nie ma oficjalnych informacji na temat wypadku oraz ilości ofiar.
Oto i kolejna zagadka Tajemniczego Dolnego Śląska!

Muchołapka

Muchołapka w Ludwikowicach Kłodzkich rozpala wyobraźnie wielu osób. Ta tajemnicza budowa owiana aurą tajemniczości jest tematem wielu publikacji i nie tylko. Ukryte sztolnie i podziemne korytarze to nie jedyne tajemnicze pozostałości po kompleksie „Riese” stworzonym przez Niemców w Górach Sowich.
Jedną z zagadek można zobaczyć w Ludwikowicach Śląskich, przy okazji zwiedzając również Muzeum Ziemi Sowiogórskiej, znajdujące się w dawnym kościele ewangelickim.
Muchołapka, bo tak nazwano tajemniczy betonowy silos, fascynuje tajemniczością. Nie są znane powody jej powstania, dlatego też powstają niekiedy fantastyczne teorie o lądowisku dla pojazdów kosmicznych. Najprawdopodobniej budowla to chłodnia kominowa, służąca dla pobliskiej kopalni i elektrowni, a także istniejącej w czasie wojny fabryce amunicji.

Kamieniołom świerki

Dzisiaj zapraszamy do jendego z największych w Sudetach (Góry Suche) kamieniołomów melafiru „Świerki”. Wydobyty kamień ze boczy Słonecznej i Czarnej Kopy transportowano taśmociągiem (wcześniej koleją linową) do Bartnicy (linia kolejowa Wałbrzych – Kłodzko).
W 2012 r. złoża uległy wyczerpaniu, kamieniołom uległ likwidacji. Wyrobisko częściowo zalane wodą. Miejsce to jest dostępne pieszo (pod kamieniołom doprowadzi droga).
Iście marsjańskie widoki doceniła ekipa realizująca serial kryminalny „Znaki”. Możemy zaobzcyć w nim wiele scen kręconych w kamieniołomie oraz okolicach Gór Sowich.

Ludwikowice kłodzkie – Góry sowie

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz