Zamek w Bobolicach

województwo śląskie

Szlak Orlich gniazd

Zamek w Bobolicach

Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca chyba niejedną duszę! To jedno z bardziej malowniczych miejsc w Polsce. Tereny te odgrywały bardzo ważną rolę w dziejach Polski – były to bowiem tereny graniczące ze Śląskiem, znajdującym się na przemian w strefie wpływów polskich, czeskich i niemieckich. Powstał tu system strażnic i zamków, lokowanych najczęściej na wzgórzach- bardzo trudnych do zdobycia nazywanych „orlimi gniazdami”.
Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Zamek miał zabezpieczać okoliczne dominium i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego ówcześnie do Korony czeskiej. Zamek zaliczany jest do grupy warowni zwanych Orlimi Gniazdami.
Podczas wojny domowej w 1587 roku zamek został zdobyty przez wojska pretendenta do polskiej korony Maksymiliana III Habsburga. Uległ on wówczas poważnym uszkodzeniom, jednak został szybko[potrzebny przypis] odbity przez sprzyjające Zygmuntowi III Wazie wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego. W 1625 r. zamek przeszedł w ręce Myszkowskich herbu Jastrzębiec z pobliskiego Mirowa.
W czasie potopu szwedzkiego, w 1657 r., Szwedzi pod dowództwem generała Müllera mocno zniszczyli zamek. Następnymi właścicielami zamku zostali Męcińscy z Żarek, jednak po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. zamek opuszczono w 1661 r. i zaczął popadać w ruinę. Gdy w 1683 r. król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa – miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską – zatrzymał się na zamku w Bobolicach, jego orszak musiał nocować w namiotach.
Pod koniec XX w., rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku – podjęła się wyzwania odbudowy tego zamku. Oficjalne otwarcie zamku po dwunastu latach prac nastąpiło 3 września 2011 r.

bobolice -szlak orlich gniazd

Mapy & ciekawostki

Legenda o zamkach w Bobolicach i Mirowie
Malownicze widoki i romantyczne ruiny zachęcają do snucia legend na ich temat. Najbardziej znana legenda o zamkach w Bobolicach i Mirowie opowiada o dwóch braciach i pięknej dziewczynie…
Bracia byli bliźniakami i zamieszkiwali sąsiadujące ze sobą zamki, żyli w zgodzie i przyjaźni, dzieląc się wszystkim co mieli. Aby mieć gdzie gromadzić swoje nieprzebrane bogactwa, pod swoimi zamkami przekopali przejście podziemne.
Pewnego razu jeden z braci – ten z Bobolic wyjechał na wojnę i długo nie wracał. Aż tu pewnego dnia niespodziewanie orszak zajechał na bobolicki zamek – wozy pełne skarbów a u boku pana z Bobolic – piękna niewiasta, którą chciał wziąć za żonę.
Kobieta zauroczyła drugiego z braci. Kiedy Pan z Bobolic jak zwykle podzielił się kosztownościami z bratem, ten zażyczył sobie również jego kobietę.
Postanowili rzucić o nią losy. Zgodnie z wygraną niewiasta została żoną pana z Bobolic. Jednak miłość jest przewrotna – kobieta zakochała się w bracie swego męża i wdała się z nim w romans. Rozwścieczyło to Pana z Bobolic, gdy sprawa wyszła na jaw, wtrącił żonę do lochu, nie przeszkadzało to jednak by kochankowie dalej się mogli spotykać. Kiedy właściciel Bobolic ponownie przyłapał parę na gorącym uczynku – zabił brata, a żonę kazał zamurować w lochu.
Podobno do tej pory na murach zamkowych pojawia się biała postać, która unosi dłoń by pomachać chusteczką…
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz