Jagodna – Góry Bystrzyckie 12/28

Korona Gór polski

Jagodna m n.p.m.

Góry Bystrzyckie

Podczas naszych wędrówek po Kotlinie Kłodzkiej udało nam się zajrzeć w kolejne pasmo górskie – Góry Bystrzyckie. Odwiedziliśmy tam kolejny szczyt z Korony Gó Polski – Jagodną (977 m n.p.m.). 
 
Jak to przy Koronie Gór Polski Jagodna jest „prawie” najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich. Prawie, ponieważ nieco wyższa jest sąsiednia Sasanka zwana również Jagodną Północna. Jest po prostu wyższy wierzchołek tej samej góry. 
 
Na szlak ruszyliśmy z Przełęczy Spalona, spod Schronisko PTTK Jagodna skąd przeszliśmy kilkunastokilometrową pętelkę. Szlak jest bardzo łątwy i możemy go spokojnie polecić rodzinom z dziećmi, których dużo spotkaliśmy po drodze.
 
Na początku XX wieku miejscowy oddział Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego zbudował na szczycie Jagodnej 17-metrową wieżę widokową. Przed 1939 r. na miejscu widokowej ustawiono wieżę triangulacyjną, resztki wieży stoją do dnia dzisiejszego. W 2019 roku zbudowano na szczycie Jagodnej stalowo-drewnianą wieżę widokową o wysokości 23 metrów.
 

trasa

Start niebieskiego szlaku spod Schroniska PTTK Jagodna - następnie około 1,5 h wędrujemy bardzo łagodnym przez las, aż na szczyt Jagodnej. powrót tą samą trasą do Przełęczy Spalona (Schronisko PTTK Jagodna).

Dystans

ok. 8,5 km

Czas przejścia

ok. 2,5 h

Góry Bialskie – Rudawiec – Kotlina Kłodzka

Mapy & ciekawostki

Schronisko PTTK Jagodna
Szczyt Jagodnej
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz