Jagłowo

województwo podlaskie

jagłowo

Jagłowo to urocza wioska usytuowana nad samą Biebrzą, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, na Podlasiu.
Jagłowo otoczone jest rozległymi łąkami, na których gospodarze wypasali krowy i konie oraz mokradłami Biebrzańskiego Parku Narodowego
We wsi znajduje się liczna drewniana zabudowa z XIX i XX wieku, spotkamy tu również krzyż choleryczny z drugiej połowy wieku XIX.
We wsi znajduje się też drewniana kaplica Matki Bożej Królowej Pokoju, wybudowana w 1943 roku przez mieszkańców wsi z inicjatywy ukrywającego się we wsi podczas okupacji wikariusza suchowolskiego – ks. Witolda Ostrowskiego, z kolei ołtarz wykonały siostry kapucynki przybyłe do Suchowoli podczas II wojny światowej.
W pobliskim lesie znajduje się cmentarz dzieci nieochrzczonych, na którym zachowało się kilka nagrobków, z których najstarsze datowane są na połowę XIX wieku, a najnowsze postawiono w latach sześćdziesiątych XX wieku.
To wspaniałe miejsce, nie tylko do odpoczynku ale jest też doskonałą bazą wypadową do zwiedzenia Biebrzańskiego Parku Narodowego i całego Podlasia.
Roztacza się stąd przepiękny widok na rzekę oraz rozlewiska z mnóstwem ptactwa.
W okolicy można skorzystać z bogatej oferty atrakcji takich jak spływy kajakowe po Biebrzy, tratwy, łodzie, rowery, loty balonem nad Biebrzą, kuligi zimą.
Jednak nade wszystko można tu zanurzyć się w ciszy i spokoju, co myślę zachwyciłoby niejedną i niejednego z nas.
Lubisz takie miejsca?

JAGŁOWO – WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz