Inowłódz

województwo łodzkie

Inowłódz

Zamek w inowłodzu

Podczas naszych wędrówek po województwie łódzkim zawitaliśmy do Inowłodza. Znajdują się tutaj ruiny zamku ufundowanego w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego.
 
Zamek wybudowano w stylu gotyckim, na planie prostokąta, z dwiema narożnymi ośmiobocznymi wieżami średnicy ok. 10 metrów. Otoczony był murem kamiennym grubości 2,4 metra oraz fosą zasilaną wodą z rzeki Pilicy, przez którą przerzucony był drewniany most.
 
Od potopu szwedzkiego zniszczony zamek nie był restaurowany przez ponad 300 lat. W XIX wieku zniszczeń dopełniła rozbiórka murów oraz budynków zamkowych, które stały się źródłem kamienia dla okolicznej ludności.
 
Od 2007 roku ruiny zamku zostały objęte planami odbudowy oraz rekonstrukcji. Obecnie jest udostępniony dla turystów w formie trwałej ruiny. Zrekonstruowany zamek stanowić ma w przyszłości nową siedzibę dla inowłodzkich instytucji gminnych jak dom kultury, biblioteka, punkt informacji turystycznej oraz Muzeum Ziemi Inowłodzkiej.

Kościół Św. Idziego

Po zwiedzeniu zamku w Inowłodzu udaliśmy się na pobliskie wzgórze gdzie znajduje się romański kościół św. Idziego. Obiekt został zrekonstruowany w latach 1936-1938 przez Adolfa Szyszko-Bohusza.
 
Świątynię według nowożytnej płyty inskrypcyjnej wybudowano w 1082 z fundacji Władysława Hermana, jednak w rzeczywistości pochodzi ona prawdopodobnie z XII w. (najpóźniej z 1138) i jest fundacją Bolesława Krzywoustego.
 
Świątynię stanowi osiowe zestawienie cylindrycznej, zachodniej wieży z jednoprzestrzenną prostokątną nawą zakończoną od wschodu apsydą. Istotnym elementem jest oparcie wieży na zachodniej ścianie nawy oraz otwarcie jej wysoką arkadą na emporę. Na emporę prowadzą kręte schody a sama wieża w górnych kondygnacjach, przeprutych biforiami, pełni funkcję dzwonnicy.
Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca.

Inowłódz – województwo łodzkie

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz