Sopot

województwo pomorskie

sopot

ciekawych miejsc w sopocie

1. Molo

Gdzie jest najdłuższe molo w Polsce?
Oczywiście – macie racje! W Sopocie. Byliście już ?
Molo im. Jana Pawła II wchodzi 458 m w głąb Zatoki Gdańskiej, a całość części spacerowej, z której tak chętnie korzystają turyści wynosi 511 m.
A historia tego jakże popularnego obiektu sięga 1827 roku, kiedy to dr Jerzy Haffner wybudował pomost o dł. 31,5 m. Przez lata molo było kilkukrotnie wydłużane, zmieniało też swoje przeznaczenie – początkowo pełniąc funkcję lokalnej przystani, z czasem przekształcając się w obiekt turystyczny, a nawet imprezowy.

2. Krzywy domek

Czy będąc w Sopocie odkryliście niezywkły budynek, który zajął pierwsze miejsce na liście 50 najdziwniejszych budynków świata, opublikowanej przez Portal Village of Joy? Krzywy Domek znajduje się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 53 w Sopocie. Został wybudowany wg projektu architektów Szotyńskich i Zaleskiego. W Krzywym Domku znjaduje się Centrum Handlowe „Rezydent”, a w nim lokale gastronomiczne, handlowe, salony urody. Podoba Wam się ten przedstwiciel architektury współczesnej?

3. Grodzisko w Sopocie

Wiedzieliście, że w Sopocie, poza molo i inymi atrakcjami z czasów współczesnych można odnaleźć relikty wczesnośredniowiecznego, słowiańskiego grodu?
Położone w obrębie miasta Sopot grodzisko, otoczone jest wałem i fosą, porośnięte bukowym lasem. Funkcjonuje jako skansen archeologiczny będący oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Grodzisko w Sopocie jest otwarte od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00–16:00.

Spodobał Ci się nasz artykuł i film i chcesz nas wesprzeć?

Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta 😉

 

sopot – województwo pomorskie

Mapy & ciekawostki

Latem 1857 r. w jednym z gdańskich czasopism ukazał się cykl reportaży pod wspólnym tytułem Wycieczki w okolice Gdańska. Czytelnicy mogli się zapoznać z opisami Sopotu, Brzeźna, Westerplatte oraz Wisłoujścia. Zestawienie to może wydawać się zaskakujące. Pominięto przecież Jelitkowo czy Stogi, a jednocześnie do grona gdańskich kąpielisk zaliczono okolice Twierdzy Wisłoujście. Powód był jasny… W czasie sporządzania reportaży tylko w czterech wymienionych miejscach działały profesjonalne zakłady kąpielowe, dysponujące odpowiednią infrastrukturą przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w obsłudze miłośników morskich kąpieli.
Wielbiciele historii Gdańska i okolic znajdą w publikacji Janusza Dargacza atrakcyjnie przedstawiony na 471 stronach materiał faktograficzny, 130 ilustracji w tym: rycin, zdjęć, planów i map. Praca składa się z czterech rozdziałów, w których autor omawia początki kąpielisk morskich w Europie, początki kąpielisk gdańskich, kąpielisko morskie w Sopocie oraz kąpieliska podgdańskie. Całość uzupełniają anglo- i niemieckojęzyczne streszczenia, obszerna bibliografia i aneksy źródłowe, indeksy oraz spisy ilustracji i tabel.
Z opisu wydawcy*
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz