Wisłok

województwo podkarpackie

wisłok

Czudec - Rzeszów

Wisłok to rzeka górska, o wartkim biegu, skalistym podłożu i licznymi przełomami. Wypływa na wysokości 770 m n.p.m. w Beskidzie Niskim, ze stoków Wielkiego Bukowca. W górnym biegu tworzy przełomy, w środkowym meandruje; Przepływa przez Pogórze Bukowskie, Doły Jasielsko-Sanockie, Kotlinę Sandomierską.
Do roku 1340 Wisłok był rzeką graniczną między państwem Kazimierza Wielkiego a Księstwem Halickim. W okresie zaborów (1772-1914) na Sanie oraz Wisłoku znajdowała się granica administracyjna między Galicją Zachodnią a Wschodnią.
Do lat 30. XX wieku Wisłok był rzeką spławną. Pływały po niej szkuty z drewnem do Strzyżowa, a wcześniej okoliczna szlachta, uprawiane przez siebie zboża, spławiała szkutami przez Wisłok, San i Wisłę, aż do Gdańska. Obecnie rzeka stanowi ciekawą propozycję na spływy kajakowe 😉
 
Jeśli jesteście ciekawi:
– jak płynie się Wisłokiem do Rzeszowa
– skąd wzięła się Ptasia Wyspa na Wisłoku?
– dlaczego o Wisłoku mówimy, że jest rzeką graniczną?
 
Koniecznie obejrzyjcie nasz film o spływie!
 
Czy nam się podobało ? Jasne!
Spływ Wisłokiem zorganizowała nam firma Spływy kajakowe Wisłokiem – Rzeszów z Czudca, którą polecamy 😉

postaw nam kawkę 🙂

Jeśli Ci się podoba to co robimy kliknij w ikonkę!

trasa

Czudec - Rzeszów

Dystans

ok. 18 km

Czas spływu

ok. 3,5 h

wisłok-podkarpacie

Mapy & ciekawostki

W miejscowości Czudec, nieopodal startu naszego spływu znajduja się ruiny zamku, warto zwiedzić  będąc w tych okolicach.

„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz