Złoty Stok

województwo dolnośląskie

Złoty Stok

Kopalnia złotoa

Miejscowości Złoty Stok, znajduje się w powiecie ząbkowickim.
Nie wiem czy wiecie ale miasteczko to jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce!
Wydobywano tu aż do 1961 roku rudy arsenu (robi się z niego m. in. arszenik, który jest trucizną).
Jednak ta średniowieczna osada górnicza (ślady eksploatacji z X w.) powstała w związku z wydobywaniem w okolicy złota .
To niewyobrażalne, ale w 1529 w Złotym Stoku było czynnych aż 145 kopalń i kilkanaście małych hut! Przez kolejne 20 lat liczba kopalń wzrosła do 190, ilość wydobywanej rudy przekraczała 30 000 t.
Obecnie miasto straciło na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy, równocześnie stając się ośrodkiem turystycznym znanym przede wszystkim z Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota ( Kopalnia Złota), które uruchomiono w dawnej kopalni złota i arsenu 28 maja 1996.
Jeśli więc chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu, i szukamy miejsca gdzie możemy zabrać dzieciaki to jest to świetne miejsce dla każdego!
Zwiedzimy tu sztolnie, przejedziemy się kolejką kopalnianą, zobaczymy podziemny Wodospad, możemy zabawić się w wypłukiwanie złota z piasku.
Znajdziemy tu też punkty gastronomiczne, a nawet możemy skorzystać z noclegu-polecamy, sami skorzystaliśmy😁
Co Wy na to? 🙂

wapienniki

Spotkaliście się kiedyś z wapiennikami?
To takie piece szybowe przeznaczone do wypalania wapna. Spotkać je można w całej Polsce i niejednokrotnie robiły na mnie wrażenie.
Taki kompleks pieców wapiennych (oczywiście już nieczynnych) znajduje się w Złoty Stoku w województwie dolnośląskim. Zostały nawet swoistą atrakcją turystyczną – doprowadzono do nich szlak i udostępniono do zwiedzania – można wejść po metalowych schodach na „górę” wapiennika i oglądać stamtąd panoramę na Złoty Stok.
Wapienniki znajdują się przy tracie nr 46 ze Złotego Stoku na Paczków. Dokładnie tą drogą wiedzie przez jakiś czas (a na pewno tuż obok wapienników) Główny Szlak Sudecki oznaczony kolorem czerwonym.
Tradycje wapiennicze w Złotym Stoku sięgają XVI wieku. Natomiast w XIX wieku wapienniki przedstawione na zdjęciach, należały do Marianny Orańskiej, która była fundatorką pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.
A może słyszeliście o ciekawych wapiennikach gdzieś w Polsce?

Sztolnia ochrowa

Przy okazji Półmaratonu im. Marianny Orańskiej postanowiliśmy zajrzeć do kopalni złota w Złotym Stoku, a dokładniej do Sztolni Ochrowej
Jest najbardziej zagadkowa sztolnia w Górach Złotych, nie wiadomo kiedy powstała i co w niej wydobywano. Posiada kręte korytarze, a atrakcyjności dodają kolory ścian, szata naciskowa i nalot z ochry sprawia, że są pomarańczowoczerwone. ,
Nie tylko niezwykła kolorystyka wyróżnia tę sztolni. Podziwiać tu można stalaktyt (tzw. Schwertmannit) o długości 48 cm i szerokości 28 cm! Oprócz tego na spągu sztolni odsłonięto stary szyb o głębokości ponad kilku metrów z oryginalną drewnianą obudową oraz systemem drewnianych rur do odwadniania szybu. Taki system możemy oglądać na XVI-wiecznych rycinach Georgiusa Agricoli.
U wylotu sztolni źródło żelazowo – arsenowe. które było obiektem wielu badań na początku XX wieku. Na bazie źródlanej wody planowano zmienić miasto Reichenstein (Złoty Stok) na miasto zdrojowe. Udostępniono źródło, dodatkowo wybudowano sanatorium, dom leczniczy oraz kilka willi zdrojowych, jednak wybuch I wojny światowej przekreślił plany powstawania tego kurortu.

złoty stok – województwo dolnośląskie

Mapy & ciekawostki

Album autorstwa Piotra Romanowskiego i Elżbiety Szumskiej jest wędrówką po mieście i okolicach opartą na zbiorze unikalnych fotografii wzbogaconych o krótki komentarz historyczny. Informacje zawarte w albumie były zbierane od wielu lat. Miejscem poszukiwań były zazwyczaj biblioteki , instytuty oraz archiwa w Polsce, Niemczech oraz Czechach.
Większość fotografii zamieszczonych w albumie stanowią pocztówki lub zdjęcia nigdzie dotąd niepublikowane, które często szczęśliwym zbiegiem okoliczności przetrwały i dzięki dotarciu do nich można było umieścić je w tej publikacji.
Zdjęcia pochodzą z okresu od ok. 1888 do ok. 1944 roku i pod każdym z nich podano datę lub przedział czasowy, w którym je wykonano. Album zawierający ponad 250 zdjęć, jest swoistą podróżą przez historię pięknego miasta w górach, które tym właśnie określeniem – „piękne miasto w górach” – było reklamowane na miejskim stemplu pocztowym przed 1945 rokiem.
Z opisu wydawcy*
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz