Jelenia Góra

województwo dolnośląskie

Jelenia Góra

Jelenia Góra dawniej Hirshberg to urokliwe miasteczko położone nad rzeką Bóbr w Kotlinie Jeleniogórskiej. Prawa miejskie uzyskała przed 1281 rokiem!
Prawdopodobnie na terenie miasta istniał nieznany z nazwy słowiański gród, którego założenie polska tradycja przypisuje Bolesławowi III Krzywoustemu w latach 1108–1112.
Mamy niestety niedosyt po wizycie w tym mieście, udało nam się bowiem zobaczyć tylko rynek i Podziemia Time Gates – Bramy Czasu. Te dwa miejsca z pewnością nas zachwyciły, wiemy jednak, że to nie jedyne ciekawe miejsca jakie Jelenia Góra ma do zaoferowania. No coż!
Jeszcze tu zatem wrócimy! 🙂
A może ktoś z Was zna dobrze Jelenią Górę i zechce nam polecić jakieś ciekawe miejsca?

Time gates - bramy czasu

W ostatni weekend listopada odwiedziliśmy bardzo ciekawe miejsce w Jeleniej Górze, a mowa o Time Gates – Bramy Czasu. Time Gates – Bramy Czasu
To była niezwykła podróż w czasie i przestrzeni, prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów! 🧐
Stawiliśmy się na miejscu około godziny 15.00, gdzie czekała na nas już Pani przewodnik, która oprowadziła nas po obiekcie, dzieląc się swą wiedzą.
Dolny Śląsk bogaty jest w obiekty owiane tajemnicą, historią. Time Gates jest właśnie jednym z takich miejsc.
Już samo usytuowanie zaciekawia – tunele Time Gates znajdują się pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze, które było dawnym Wzgórzem Szubieniczne. Zostało przekształcone w 1780 r. w park miejski przez ówczesnego burmistrza miasta Johanna Christopha Schönau. Na szczycie wzgórza o wysokości 372 m n.p.m. znajdowała się sporych rozmiarów szubienica.
Podziemia przy ul. Chełmońskiego powstały już w XVIII wieku, a w czasie II wojny światowej przebudowane zostały na schron, który może pomieścić blisko 6000 osób.
Po wojnie obiekt służył jako magazyny do przechowywania ryb i produktów rybnych, pieczarkarnia. Następnie do 2005 roku mieściła się tam dyskoteka.
W 2014 roku podjęto decyzję o wydzierżawieniu kompleksu na 25 lat firmie „Arado”, która zobowiązała się do jego adaptacji dla celów podziemnej trasy turystycznej, którą możemy obecnie zwiedzać 7 dni w tygodniu.
A co nas tu czeka?🧐
👉We wnętrzach znajduje się m.in. pociąg pancerny. (czy to ten zaginiony złoty pociąg?:) Jest to prawdopodobnie największa replika w Polsce .
👉Bramy czasu, które przenoszą nas w kolejne epoki. Od II wojny światowej, przez legendy karkonoskie do czasów napoleońskich. Co ciekawe będziemy mieli okazje poczuć się jak bohaterowie „Opowieści z Narnii” przechodząc przez przez drzwi starej szafy!
👉Do wyboru mamy trasę historyczną lub naukową, możemy oczywiście zakupić bilet łączony na obie trasy.
👉 Zobaczymy tu także oraz poznamy działanie cewki Tesli, która jest prawdopodobnie największym tego typu obiektem w Polsce.
👉Jeśli w szkole historia czy chemia wydawały się nam nudne to tutaj z pewnością zmienimy zdanie biorąc udział w licznych eksperymentach np. z ciekłym azotem.
Mamy nadzieję, że zaciekawimy Was tym miejscem i zajrzycie tam niebawem 🙂
pozdrawiamy Sylwia & Bartek

Jelenia Góra – Time gates- Województwo dolnośląskie

Mapy & ciekawostki

Kochacie czytać? Lubicie powieści fantasy? Do tego uwielbiacie chodzić po górach?
Ta pozycja jest zdecydowanie dla Was!
Pierwszy raz z Bestiariuszem Jeleniogórskim spotkaliśmy się w Schronisku na Zygmuntówce w Górach Sowich, podczas naszej wędrówki Głównym Szlakiem Sudeckim. Ta cudowna książka od razu przykuła naszą uwagę: cudownie wydana, w pięknej skórzanej oprawie, do tego każda kolejna strona zachwycała niezwykłymi grafikami. Oglądaliśmy ten piękny album pełen bestii z wypiekami na twarzy jak dzieciaki 🙂
I stało się we wrześniu dostałam jeden z egzemplarzy od Bartka na urodziny!
Radość była to niezwykła, że będę mogła spędzić więcej czasu tej jesieni w towarzystwie tej cudownej książki.
Książka ta pełna jest mgieł, Karkonoszy, leśnych zakątków i bestii…
Bestiariusz Jeleniogórski składa się z dwóch części:
Pierwsza z nich to to opowiadanie fantasy, gdzie rozpoczynają się trzy wątki historii, które mają być kontynuowane w kolejnych częściach Bestiariusza.
Druga część Bestiariusza zawiera natomiast cudowne grafiki i opisy poszczególnych bestii. Znajdziemy ich tu blisko 80! Poznamy ich zwyczaje, miejsce występowania, szczegółowe opisy.
Rysunki połączone są z niezwykłymi fotografiami autora wykonanymi w Kotlinie Jeleniogórskiej…
Zachęcamy Was do zapoznania się z tą wyjątkową księgą 🙂
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz