Szlaki długodystansowe

Główny szlak beskidzki

Z Bieszczad do ustronia

Główny Szlak Beskidzki to ok. 500 km przygód, zapierających dech w piersiach widoków, a zarazem marszu, trudów i znoju! Pieszymi „około” ponieważ szlak dynamicznie od swojego powstania zmienia swój bieg. Nie zmienia to faktu, że jest najdłuższym szlakiem górskim w Polsce.
Główny Szlak Beskidzki został wytyczony w okresie międzywojennym. Przebieg części zachodniej (Ustroń – Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończony w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła aż do Czarnohory, która znajdowała się wówczas w granicach Polski.
Główny Szlak Beskidzki przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Po drodze odwiedzamy miejscowości takie jak Ustroń, Węgierska Górka, Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne i in.
Dzięki Leszkowi Piekło, dobremu duchowi tego szlaku oraz autorowi przewodnika po GSB, na trasie przybywa infrastruktury turystycznej ora miejsc, w których turysta może znaleźć nocleg oraz dobre jedzenie. W 2021 roku powstało pod przewodnictwem Pana Leszka Stowarzyszenie Główny Szlak Beskidzki, które aktywnie działa na rzecz krzewienia zdrowej turystyki pieszej w rejonach przez które prowadzi szlak.
Zapraszamy na wywiad z Leszkiem Piekło – link znajdziecie obok 🙂
Nam udało się w sierpniu 2021 przejść Główny Szlak Beskidzki. A jak to jest u Was? Przeszliście już GSB, planujecie to w przyszłości, a może jeszcze nie słyszeliście o tym szlaku? Czekamy na info w komentarzach.
Pozdrawiamy
Sylwia & Bartek
 

trasa

Ustrzyki Górne - Ustroń

Dystans

ok 500km

Czas przejścia

21 dni

Z Leszkiem Piekło

Głowny Szlak Beskidzki

Mapy & ciekawostki

Wołosate - Początek Głównego Szlaku Beskidzkiego
Oto nasza diamentowa odznaka za przejście GSB w 21 dni!
 
A jak można taką odznakę zdobyć?
PTTK ustanowił odznakę za przejście GSB w celu popularyzacji tego niezwykłego i najdłuższego szlaku wiodącego najpiękniejszymi terenami polskich Beskidów.
Jak już wiemy odznakę można zdobyć za przejście całego Szlaku w minimum 21 dni jednorazowo lub w odcinkach.
Odznaka posiada 4 stopnie: brązowa, srebrna, złota i diamentowa 🙂
Zazwyczaj nie zbieramy odznak, jednak tym razem uznaliśmy że chcemy mieć pamiątkę po przeżyciu tej cudownej przygody.
Diamentowa odznaka za przejście GSB
Przewodnik po Głównym Szlaku Beskidzkim
Przed Nami kolejna pozycja warta uwagi każdego górskiego piechura – Główny Szlak Beskidzki, autorstwa Leszek Piekło.
Przewodnik zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski).
Podążając jego trasą, o długości ponad 500 km, przeżyjemy niesamowitą przygodę, zobaczymy wiele ciekawych miejsc, doświadczymy niesamowitej atmosfery schronisk, a w lecie baz namiotowych.
W przewodniku przedstawiono trasę ze wschodu na zachód, podzielono ją na dzienne etapy umożliwiające planowanie wędrówki. Każdy etap opatrzony został informacjami krajoznawczymi i praktycznymi. Przy mapach i wykresach przedstawiono kilometraż oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagał turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę.
Ustroń - meta Głównego Szlaku Beskidziego
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci