Szlaki długodystansowe

Główny szlak beskidzki

Z Bieszczad do ustronia

Główny Szlak Beskidzki to ok. 500 km przygód, zapierających dech w piersiach widoków, a zarazem marszu, trudów i znoju! Pieszymi „około” ponieważ szlak dynamicznie od swojego powstania zmienia swój bieg. Nie zmienia to faktu, że jest najdłuższym szlakiem górskim w Polsce.
Główny Szlak Beskidzki został wytyczony w okresie międzywojennym. Przebieg części zachodniej (Ustroń – Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończony w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła aż do Czarnohory, która znajdowała się wówczas w granicach Polski.
Główny Szlak Beskidzki przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Po drodze odwiedzamy miejscowości takie jak Ustroń, Węgierska Górka, Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne i in.
Dzięki Leszkowi Piekło, dobremu duchowi tego szlaku oraz autorowi przewodnika po GSB, na trasie przybywa infrastruktury turystycznej ora miejsc, w których turysta może znaleźć nocleg oraz dobre jedzenie. W 2021 roku powstało pod przewodnictwem Pana Leszka Stowarzyszenie Główny Szlak Beskidzki, które aktywnie działa na rzecz krzewienia zdrowej turystyki pieszej w rejonach przez które prowadzi szlak.
Już w piątek 15.04.2022 o 18:00 zapraszamy na wywiad z Leszkiem Piekło 🙂
Nam udało się w sierpniu 2021 przejść Główny Szlak Beskidzki. A jak to jest u Was? Przeszliście już GSB, planujecie to w przyszłości, a może jeszcze nie słyszeliście o tym szlaku? Czekamy na info w komentarzach.
Pozdrawiamy
Sylwia & Bartek

trasa

Ustrzyki Górne - Ustroń

Dystans

ok 500km

Czas przejścia

21 dni

Z Leszkiem Piekło

Głowny Szlak Beskidzki

Mapy & ciekawostki

Ustroń - meta Głównego Szlaku Beskidziego
Przewodnik po Głównym Szlaku Beskidzkim
Przed Nami kolejna pozycja warta uwagi każdego górskiego piechura – Główny Szlak Beskidzki, autorstwa Leszek Piekło.
Przewodnik zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski).
Podążając jego trasą, o długości ponad 500 km, przeżyjemy niesamowitą przygodę, zobaczymy wiele ciekawych miejsc, doświadczymy niesamowitej atmosfery schronisk, a w lecie baz namiotowych.
W przewodniku przedstawiono trasę ze wschodu na zachód, podzielono ją na dzienne etapy umożliwiające planowanie wędrówki. Każdy etap opatrzony został informacjami krajoznawczymi i praktycznymi. Przy mapach i wykresach przedstawiono kilometraż oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagał turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę.
Wołosate - Początek Głównego Szlaku Beskidzkiego
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Zobacz koniecznie

polecamy inne nasze artykuły

Główny szlak sudecki

Dzień 1:

Świeradów Zdrój - Szklarska poręba

Korona Gór Polski

Skalnik

Rowerowy szlak orlich gniazd

Dzień 2:

Jaroszowice - Smoleń -podlesice