Alwernia

województwo małopolskie

Alwernia

Zespół klasztorny braci bernardynów

Kościół pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu to barokowy kościół rzymskokatolicki znajdujący się przy ul. Klasztornej 1 w Alwerni.
Do tego miejsca przybywają pielgrzymi z okolicy.
Dlaczego?
Miejsce to bowiem jest znane z kultu obrazu „Ecce Homo”.
Pierwsza wzmianka o cudownym obrazie pochodzi z roku 1453. Jego historia jest niezwykła.
Początkowo znajdował się w kaplicy cesarskiej Konstantego XII. Po upadku Konstantynopola obraz dostał się w ręce sułtana Mahometa II, który umieścił obraz w skarbcu w Konstantynopolu. Przez lata obraz przechodził z rąk do rąk.
Katolikom obraz przekazał sułtan Amurat IV.
Obraz Pana Jezusa „Ecce Homo” podarował klasztorowi ks. Jan Franciszek Michlajski, proboszcz z pobliskich Babic.
Czy ktoś z Was odwiedził już klasztor w Alwerni?

Winnica Czak

Tej jesieni udało nam się odwiedzić kilka naszych – polskich winnic. Dziś pora na winnicę Czak w Alwerni w województwie małopolskim.
Przybyliśmy do winnicy krótko po zbiorach i niestety okazało się, że ubiegłorocznego wina już brak, a na tegoroczne winko trzeba poczekać. Szkoda – jest to jednak powód by wrócić tam w przyszłym roku.
Winnica prowadzona jest przez przemiłych właścicieli, którzy zupełnie bezpłatnie oprowadzają po swojej malowniczo położonej winnicy opowiadając o swojej przygodzie z winoroślami.
Winnica założona została w 2005 roku, ma powierzchnię 0,30 hektara. Właścicielami winnicy są pan Krzysztof Góra wraz z żoną Barbarą.

Drezyny Regulice

W pobliżu możemy się również przejechać Lokalną Koleją Drezynową w Regulicach, której podstawę stanowi linia kolejowa nr 103, oddana do użytku w 1899 r. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej atrakcji kliknijcie w link filmu na tej stronie 🙂

alwernia – województwo małopolskie

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz