Rudawiec – Góry Bialskie 11/28

Korona Gór polski

rudawiec 1106 m n.p.m.

Góry bialskie

Po Kowadle i Górach Złotych przyszedł czas na drugi szczyt z Korony Gór Polski, a mianowicie Rudawiec (1106 m n.p.m.) w Górach Bialskich. Co prawda, to szczegół, że wg regionalizacji fizycznogeograficznej Polski J. Kondrackiego znajduje się w Górach Złotych 😃 Zresztą z Kowadła jest do niego bardzo blisko, ze 2-3h marszu spokojnym tempem.
 
Najwyższym szczytem całego pasma Gór Bialskich jest Travna hora (1121 m n.p.m.), a po polskiej stronie granicy jej drugorzędny wierzchołek – Postawna (1117 m n.p.m.) oraz Brusek. Jednak przez żaden z wymienionych wierzchołków nie prowadzi znakowany szlak turystyczny (pomiędzy nimi przebiega granica państwa), dlatego też na liście Korony Gór Polski znalazł się Rudawiec, stając się w ten sposób reprezentantem małych Gór Bialskich.
 
Szlak na szczyt i sam szczyt znajdują się w pięknym lesie, jednak jeśli liczymy na piękne górskie panoramy – to nie tutaj 🙂
 
   

trasa

Start zielonego szlaku we wsi Bielice - następnie około 1h wędrujemy szlakiem w postaci asfaltowej drogi, po godzinie wkraczamy do lasu i nim wędrujemy aż na szczyt Rudawca. (ok 2 h), powrót tą samą trasą do Bielic.

Dystans

ok. 11km

Czas przejścia

ok. 3,5 h

Góry Bialskie – Rudawiec – Kotlina Kłodzka

Mapy & ciekawostki

Szczyt Rudawca
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz