Pilica

województwo Łódzkie

pilica

Maluszyn - bobrowniki

Pilica to najdłuższy, lewy dopływ Wisły. Razem z Jura Kajaki przepłynęliśmy jej malowniczy odcinek pomiędzy Maluszynem a Bobrownikami. Trasa była pozbawiona poważnych przeszkód i przenosek i możemy ją z czystym sercem dla osób zaczynających przygodę z kajakarstwem.
 
Rzeka leniwie wije się tutaj między polami. Po drodze można spotkać stada pasących się koni i innych zwierząt chłodzących się nad wodami Pilicy. Trasa prowadziła wzdłuż granic województw łódzkiego oraz świętokrzyskiego. Po drodze znajdują się plaże a nawet sezonowa gastronomia gdzie można się zatrzymać, odpocząć i posilić się by nabrać energii do dalszego wiosłowania.
 
#Pilica #kajaki #spływkajakowy #jurakajaki #wojewodztwolodzkie
 

trasa

Maluszyn - Bobrowniki

Dystans

ok. 18 km

Czas spływu

ok. 3 h

Pilica- Tomaszów mazowiecki

Mapy & ciekawostki

Skansen Rzeki Pilicy
Skansen Rzeki Pilicy
Skansen Rzeki Pilicy to utworzony w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Modrzewskiego 9/11 przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza. Cele powstania skansenu jest prowadzenie edukacji historycznej i ekologicznej oraz zachowanie pamiątek z przeszłości.
 
Zaczątkiem skansenu jest zabytkowy młyn wodny przeniesiony z Kuźnicy Żerechowskiej. Ocalał w ten sposób od zniszczenia, gdyż znajdował się na terenie zalewowym budowanego zbiornika retencyjnego na dopływie Pilicy – Luciąży.
 
W skansenie znajduje się też drewniany domek, przeniesiony ze Spały, a pełniący funkcję wygódki dla carów polujących w spalskiej puszczy, oraz wartownia, która znajdowała się początkowo przy jednej z bram wjazdowych do rezydencji prezydenckiej.
 
Tworzony jest również dział wojskowy, posiadający m.in. dźwig wojskowy i działa artyleryjskie konstrukcji radzieckiej.
 
Skansen rzeki Pilicy
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz