Słupsk

województwo pomorskie

Słupsk

CO warto zobaczyć w słupsku ?

Słupsk jest bardzo ciekawym miejsce pod względem turystycznym. bogatą Atutem miasta są przede wszystkim jego zabytki. Wizytówką miasta jest ratusz słupski, siedziba władz miejskich od daty powstania w 1901 roku.
W ratuszu zobaczyć można ozdobne witraże oraz malowidła przedstawiające historię miasta. Z udostępnionej dla turystów wieży ratuszowej podziwiać można wspaniałą panoramę miasta, na którą zaprasza Słupski Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia.
Innymi atrakcjami miasta są gotyckie kościoły, średniowieczne mury obronne z bramami miejskimi i basztą czarownic oraz Zamek Książąt Pomorskich, gdzie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego. Oprócz wystaw etnograficznych i regionalnych w muzeum można obejrzeć największa na świecie wystawę prac S. I. Witkiewicza – Witkacego. Zobaczenia godna jest również najstarsza winda w Europie – zabytek techniki w budynku Domu Towarowego przy Placu Zwycięstwa.
Miasto Słupsk traktowane jest również jako baza wypadowa do Krainy w Kratę czy na Szlak Elektrowni Wodnych. Magnesem przyciągającym turystów jest też Słowiński Park Narodowy i Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”. Dynamicznie rozwija się turystyka aktywna. Rzeka Słupia przyciąga coraz większą rzeszę kajakarzy i wędkarzy.

Słupsk – województwo pomorskie

Mapy & ciekawostki

W 1887 roku w trakcie kopania torfu na Ziemi Słupskiej została znaleziona figurka bursztynowego niedźwiadka. Figurka ta okazała się być amuletem, który należał do łowcy niedźwiedzi, a którego wiek badacze ocenili na około 3700 lat. W ten sposób przynoszący szczęście niedźwiadek stał się symbolem miasta, a jego bursztynową kopię można zobaczyć w słupskim ratuszu.
Od czerwca 2017 roku odlewy niedźwiadków, pomalowane przez artystów stoją w różnych miejscach miasta. Niedźwiadki te stworzyły swoisty Szlak Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia.
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz