Cieszyn

województwo śląskie

Cieszyn

Cieszyn to miasto niezwykłe! 
 
Dawniej rozdzielone graniczą rzeką Olzą dzisiaj z powrotem funkcjonuje jako jeden organizm. Z pośród wielu atrakcji pokażemy wam dwie naszym zdaniem najciekawsze 😉
 
Dzieje Cieszyna sięgają IX w. i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Cieszyn otrzymał prawa miejskie pomiędzy 1217 a 1223 rokiem. Od końca XIII w. było ono centrum Księstwa Cieszyńskiego.
Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, będącego pod względem przestrzennym i społecznym, jedną całością, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę Czeski Cieszyn. W przeciwieństwie do Czeskiego Cieszyna, dzielnice prawobrzeżne są dzisiaj jednolite etnicznie – ponad 96% ludności deklaruje narodowość polską. Charakterystyczna jest natomiast różnorodność religijna z wyznaniami rzymskokatolickim i luterańskim jako dominującymi.
W polskiej części miasta znajduje się większość cieszyńskich zabytków, skupionych w zespole przestrzennym Starego Miasta oraz na Górze Zamkowej. Do najbardziej rozpoznawalnych, które odwiedziliśmy, należą:
 

Wzgórze zamkowe

Wzgórze Zamkowe w Cieszynie to najstarsze miejsce w tym mieście. W X w. powstał tu gród obronny, początkowo drewniany, w miejscu którego powstał średniowieczny zamek. Z tamtych czasów pozostał jeden z najstarszych budynków w naszym kraju, romańska rotunda św. Mikołaja datowana na XI lub XII wiek. Wizerunek tego budynku znany jest większości z nas ponieważ znajduje się na banknocie 20-złotowym.
 
Warto również wspomnieć o znajdującej się tu Wieży Piastowskiej. To gotycka, kamienna wieża z XIV wieku została zrewitalizowana i udostępniona dla ruchu turystycznego. Polecamy rozpościerającą się z jej szczytu panoramę na miasto oraz Beskidy – Śląski oraz Śląsko-Morawski.
 
XIX wiek to powstanie na wzgórzu Pałacu Myśliwskiego Habsburgów, w którym obecnie mieści się szkoła muzyczna. Jednym z jej absolwentów był Stanisław Hadyna – założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
 
Na koniec atrakcji wzgórza zamkowego coś dla smakoszy złotego trunku. Arcyksiążęcy browar zamkowy w Cieszynie to najdłużej, nieprzerwanie działający browar w Polsce. Zabytkowe wnętrza, w których od 1846 roku warzy się piwo można podziwiać w ramach wycieczek z przewodnikiem zakończonych degustacją.

browar zamkowy

Miasto to znajduje się również na Szlaku Zabytków Techniki. Postanowliśmy zajrzeć do miejscowego browaru, który posiada bogatą historię oraz znajduje się w ciekawym miejscu a mianowicie na wzgórzu zamkowym.
Cieszyn posiadał długie tradycje piwowarskie, bowiem już od XV wieku istniał tu browar mieszczański. Nie był on jednak własnością księcia, a ponadto produkowano w nim wyłącznie piwo tradycyjne górnej fermentacji w niewielkich ilościach. Dlatego ok. 1840 roku tuż pod zamkiem, na stoku wzgórza rozpoczęto budowę nowoczesnego browaru, który miał zająć się produkcją piwa typu pilzneńskiego na skalę przemysłową. Budowę ukończono w 1846 roku i niemal natychmiast po otwarciu zakład rozpoczął swoją działalność.
Browar Zamkowy został wzniesiony na zlecenie arcyksięcia Karola Ludwika, a kamień węgielny pod jego budowę położył arcyksiążę Albrecht Fryderyk. Powstał według planów wiedeńskiego architekta – Józefa Kornhäusla, a nadzór nad budową sprawował mistrz murarski sprowadzony z Wiednia – Fryderyk Baldauf. „Serce” browaru stanowi czteroskrzydłowy, trójkondygnacyjny prostokątną budynek z dziedzińcem pośrodku. Budynek zyskał obronny charakter dzięki temu, że jego naroża i brama została ozdobiona pseudorustyką.
Piwo z Cieszyna szybko stało się popularne nie tylko w Księstwie Cieszyńskim, ale w całej monarchii habsburskiej. Syn i następca Karola Ludwika, arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, zachwycony sukcesami zakładu rozwinął produkcję i w 1856 roku zdecydował się na założenie kolejnego browaru, który na jego polecenie wybudowano we wsi Pawlusie pod Żywcem. Pierwsi piwowarzy żywieckiego browaru pochodzili z Cieszyna.
Po zakończeniu I wojny światowej i upadku Austro-Węgier doszło do nacjonalizacji majątku książąt cieszyńskich. W 1920 roku browar upaństwowiono i powołano Państwowe Zamkowe Zakłady Przemysłowe w Cieszynie. W latach 20. XX wieku wydzierżawiono go warszawskim przedsiębiorcom skoligaconym m.in. z prezydentem Ignacym Mościckim. W 1933 roku zakład znalazł się pod zarządem Dyrekcji Lasów Państwowych.
W czasie II wojny światowej browar nie uległ likwidacji i nie zaprzestał produkcji. Po 1945 roku został włączony w skład Bielskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, a następnie Zakładów Piwowarskich w Żywcu. Przez cały ten czas, wciąż w tym samym budynku, browar produkował różne gatunki piwa, w tym swój sztandarowy produkt – piwo jasne pełne typu pilzneńskiego. Niestety jakość tego produktu, szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku, budziła wiele zastrzeżeń.
Browar w Cieszynie od lat 90. XX wieku należy do dużego międzynarodowego koncernupiwowarskiego. Mimo to zachował charakter regionalny i jako jedyny browar Grupy Żywiec wytwarza piwo metodami klasycznymi (m.in. stosuje zacieranie dekokcyjne, otwarte kadzie fermentacyjne i zbiorniki leżakowe, a nie metodę HGB i tankofermentory). W zakładzie znajduje się wiele do dziś sprawnie funkcjonujących urządzeń pochodzących z drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku.

Inne ciekawe miejsca w cieszynie

Będąc w Cieszynie Warto zobaczyć również:
– Zabudowania Rynku – kamienice, ratusz, hotel „Pod Brunatnym Jeleniem”, fontanna z figurą św. Floriana;
– Cieszyńska starówka (czyli układ urbanistyczny miasta Cieszyn) – charakterystyczny układ ulic i placów z historycznymi zabudowaniami m.in. ul. Głębokiej, ul. Menniczej, Starego Targu, ul. Sejmowej, ul. Nowe Miasto, ul. Śrutarskiej oraz mnóstwem zabytkowych kamienic
– Studnia Trzech Braci (ul. Trzech Braci) – miejsce legendarnego spotkania założycieli Cieszyna, altanka z XIX wieku;

cieszyńskie kanapki

Naszą wyprawę do Cieszyna zakończymy miejscowym specjałem – kanapkami cieszyńskimi. Aby poczuć prawdziwy klimat Cieszyna polecamy do jednego z dwóch sklepów firmowych Społem zlokalizowanych przy miejscowej starówce. Ich smaku nie da się podrobić ani odwzorować. Jest jedyny w swoim rodzaju!

cieszyn – województwo śląskie

Mapy & ciekawostki

Dziś przed nami kolejna ciekawostka!
Słyszeliście o Studni Trzech Braci w Cieszynie?
Znacie legendę o założeniu Cieszyna?
Jeśli Was ciekawi ten temat zapraszamy do lektury 🙂
Legenda o założeniu Cieszyna przez Leszka, Cieszka i Bolka
W dawnych czasach (przed 1200 laty) Polską władał król Leszek III, który miał 3 synów. Pewnego wieczoru król przyglądał się gwiazdom i zauważył trzy wyjątkowe – uznał to za Boski znak i nakazał synom by każdy ruszył w stronę jednej z gwiazd.
Synowie ruszyli w drogę. Pewnego dnia Leszek wraz ze swoją drużyną zaczęli poszukiwać wody, odkryli u stóp – wzgórza źródło. Zadął wówczas w róg, mając nadzieję, że usłyszy go któryś z braci. Na jego wezwanie pojawił się Bolko z drużyną. Wysłano wówczas ludzi by rozejrzeli się po okolicy. Jakim zaskoczeniem i radością dla braci był fakt, że wysłannicy wrócili z trzecim z braci – Cieszkiem i jego ludźmi.
Radość braci ze spotkania była ogromna, z tego względu podjęli decyzję o założeniu w tym miejscu grodu, który nazwali Cieszynem – na pamiątkę ich „cieszenia się” ze spotkania.
Źródło natomiast przy którym się spotkali ma zostać nazwane Studnią Trzech Braci.
Ot i taka legenda 🙂
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz