Śnieżnik – Masyw Śnieżnika 13/28

Korona Gór polski

Śnieżnik 1425 m n.p.m.

Masyw Śnieżnika

      Śnieżnik – najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, zdobyliśmy wspólnie 14-tego dnia wędrówki Głównym Szlakiem Sudeckim. Tego dnia nocowaliśmy w Schronisku pod Śnieżnikiem, które zostało zbudowane w 1871 roku na zlecenie księżnej Marianny Orańskiej – właścicielki tamtych terenów. Już wtedy Śnieżnik był popularnym miejscem wędrówek. O poranku udaliśmy się na sam szczyt (szczyt nie leży bowiem na czerwonym – Głównym Szlaku Sudeckim.

     Na szczycie Śnieżnika w latach 1895–1899 wzniesiono z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego wieżę widokową w kształcie cylindrycznej baszty z czasem dobudowano do niej budynek, w którym mieściło się małe schronisko.

       Niestety po II wojnie światowej infrastruktura turystyczna zaczęła podupadać – najpierw rozebrano schronisko po czeskiej stronie (jeszcze dziś będąc na Śnieżniku możemy poszukać widocznych fundamentów), a w 1973 roku wysadzono w powietrze zaniedbaną wieżę widokową. Dziś na Śnieżniku stoi zupełnie nowa wieża widokowa, warta ponad 13 mln złotych! Niestety jeszcze nie mieliśmy okazji jej oglądać. A Wy?

Charakterystycznym symbolem Śnieżnika jest kamienna rzeźba słonia stojąca obok fundamentów schroniska po czeskiej stronie granicy. Grupa artystyczna Jescher zaprzyjaźniona z dzierżawcą czeskiego schroniska ustawiła rzeźbę w 1932 r. Nazwa grupy miała pochodzić od odgłosu (w języku niemieckim), który wydaje kichający słoń. Co Wy na to ? 

     Ten graniczny szczyt, jest jedynym szczytem, który w Masywie Śnieżnika wystaje ponad linię lasu.  Śnieżnik i okolica mają bardzo bogatą budowę geologiczną, znajdują się tu nawet złoża uranu, które można oglądać w Kopalni Uranu (w początkowej części szlaku na Śnieżnik z Kletna). Kopalnia Uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika.

Kolejną atrakcją w drodze na Śnieżnik jest Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia w Sudetach (a może i najpiękniejsza?), odkryta w 1966 roku.

Obie atrakcje znajdują się przy żółtym szlaku na Śnieżnik, który rozpoczyna się w Kletnie. Na początku szlaku znajduje się płatny parking.

   

Trasa na śnieżnik z Międzygórza

Naszą wyprawę na Śnieżnik rozpoczęliśmy w Międzygórzu. Ta malownicza miejscowość wypoczynkowa leży przy Głównym Szlaku Sudeckim biegnącym od Świeradowa Zdroju, aż do Prudnika.
Można tutaj zobaczyć wiele zabytkowich willi w sylu alpejskim oraz wodospad na rzece Wilczka. Poprowadzone w skałach ścieżki pozwalają nacieszyć się widokiem huczącego wodospadu z każdej strony.
My ruszyliśmy czerwonym szlakiem, który doprowadził nas do schroniska pod Śnieżnikiem. Stąd już tylko ok 30-45 min i można zameldować się na szczycie. Postawiono tam niedawno wieżę widokową.
Niestety nie dane nam było nacieszyć się górskimi widokami z powodu zamglenia. Jednak sama wieża zrobiła na nas duże wrażenie. Oszroniony wierzchołek przypominał strukturą pustynne róże wiatrów tylko w białym odcieniu.
Po zejściu wieży zajrzeliśmy na czeską stronę szczytu by odwiedzić kamiennego słonia oraz źródła Morawy.
Teraz już tylko czekało nas zejśćie do schroniska, gdzie po obfitym posiłku zeszliśmy równoległym, niebieskim szlakim do parkingu w Międzygórzu.
Trasa miała liczyć 15 km, a wyszło ponad 20. Uważajmy przy planowaniu tras górskich ponieważ zwykle wychodzą dłuższe odcinki niż pierwotnie wskazywała mapa 😉

jeśli chcesz wesprzeć rozwój tej strony - kliknij kawkę

trasa

Szlak żółty: Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia - Śnieżnik


Szlak czerwony: Międzygórze - Śnieżnik

Dystans

szlak żółty ok. 8km

szlak czerwony ok. 7km

(w jedną stronę)

Czas przejścia

szlak żółty
i czerwony
ok. 3 h

W drodze na Śnieżnik:

Masyw Śnieżnika – Śnieżnik – Kotlina Kłodzka

Mapy & ciekawostki

Szczyt Śnieżnika
Kopalnia Uranu Kletno
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz