Korona Gór polski
Śnieżnik 1425 m n.p.m.
Masyw Śnieżnika
Na szczycie Śnieżnika w latach 1895–1899 wzniesiono z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego wieżę widokową w kształcie cylindrycznej baszty z czasem dobudowano do niej budynek, w którym mieściło się małe schronisko.
Niestety po II wojnie światowej infrastruktura turystyczna zaczęła podupadać – najpierw rozebrano schronisko po czeskiej stronie (jeszcze dziś będąc na Śnieżniku możemy poszukać widocznych fundamentów), a w 1973 roku wysadzono w powietrze zaniedbaną wieżę widokową. Dziś na Śnieżniku stoi zupełnie nowa wieża widokowa, warta ponad 13 mln złotych! Niestety jeszcze nie mieliśmy okazji jej oglądać. A Wy?
Charakterystycznym symbolem Śnieżnika jest kamienna rzeźba słonia stojąca obok fundamentów schroniska po czeskiej stronie granicy. Grupa artystyczna Jescher zaprzyjaźniona z dzierżawcą czeskiego schroniska ustawiła rzeźbę w 1932 r. Nazwa grupy miała pochodzić od odgłosu (w języku niemieckim), który wydaje kichający słoń. Co Wy na to ?
Ten graniczny szczyt, jest jedynym szczytem, który w Masywie Śnieżnika wystaje ponad linię lasu. Śnieżnik i okolica mają bardzo bogatą budowę geologiczną, znajdują się tu nawet złoża uranu, które można oglądać w Kopalni Uranu (w początkowej części szlaku na Śnieżnik z Kletna). Kopalnia Uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika.
Kolejną atrakcją w drodze na Śnieżnik jest Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia w Sudetach (a może i najpiękniejsza?), odkryta w 1966 roku.
Obie atrakcje znajdują się przy żółtym szlaku na Śnieżnik, który rozpoczyna się w Kletnie. Na początku szlaku znajduje się płatny parking.
Trasa na śnieżnik z Międzygórza
jeśli chcesz wesprzeć rozwój tej strony - kliknij kawkę
trasa
Szlak żółty: Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia - Śnieżnik
Szlak czerwony: Międzygórze - Śnieżnik
Dystans
szlak żółty ok. 8km
szlak czerwony ok. 7km
(w jedną stronę)
Czas przejścia
szlak żółty
i czerwony
ok. 3 h
W drodze na Śnieżnik:
Masyw Śnieżnika – Śnieżnik – Kotlina Kłodzka
Mapy & ciekawostki
Leonardo da Vinci