Śnieżnik – Masyw Śnieżnika 13/28

Korona Gór polski

Śnieżnik 1425 m n.p.m.

Masyw Śnieżnika

      Śnieżnik – najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, zdobyliśmy wspólnie 14-tego dnia wędrówki Głównym Szlakiem Sudeckim. Tego dnia nocowaliśmy w Schronisku pod Śnieżnikiem, które zostało zbudowane w 1871 roku na zlecenie księżnej Marianny Orańskiej – właścicielki tamtych terenów. Już wtedy Śnieżnik był popularnym miejscem wędrówek. O poranku udaliśmy się na sam szczyt (szczyt nie leży bowiem na czerwonym – Głównym Szlaku Sudeckim.

     Na szczycie Śnieżnika w latach 1895–1899 wzniesiono z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego wieżę widokową w kształcie cylindrycznej baszty z czasem dobudowano do niej budynek, w którym mieściło się małe schronisko.

       Niestety po II wojnie światowej infrastruktura turystyczna zaczęła podupadać – najpierw rozebrano schronisko po czeskiej stronie (jeszcze dziś będąc na Śnieżniku możemy poszukać widocznych fundamentów), a w 1973 roku wysadzono w powietrze zaniedbaną wieżę widokową. Dziś na Śnieżniku stoi zupełnie nowa wieża widokowa, warta ponad 13 mln złotych! Niestety jeszcze nie mieliśmy okazji jej oglądać. A Wy?

Charakterystycznym symbolem Śnieżnika jest kamienna rzeźba słonia stojąca obok fundamentów schroniska po czeskiej stronie granicy. Grupa artystyczna Jescher zaprzyjaźniona z dzierżawcą czeskiego schroniska ustawiła rzeźbę w 1932 r. Nazwa grupy miała pochodzić od odgłosu (w języku niemieckim), który wydaje kichający słoń. Co Wy na to ? 

     Ten graniczny szczyt, jest jedynym szczytem, który w Masywie Śnieżnika wystaje ponad linię lasu.  Śnieżnik i okolica mają bardzo bogatą budowę geologiczną, znajdują się tu nawet złoża uranu, które można oglądać w Kopalni Uranu (w początkowej części szlaku na Śnieżnik z Kletna). Kopalnia Uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika.

Kolejną atrakcją w drodze na Śnieżnik jest Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia w Sudetach (a może i najpiękniejsza?), odkryta w 1966 roku.

Obie atrakcje znajdują się przy żółtym szlaku na Śnieżnik, który rozpoczyna się w Kletnie. Na początku szlaku znajduje się płatny parking.

   

trasa

Szlak żółty: Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia - Śnieżnik


Szlak czerwony: Międzygórze - Śnieżnik

Dystans

szlak żółty ok. 8km

szlak czerwony ok. 7km

Czas przejścia

szlak żółty
i czerwony
ok. 3 h

W drodze na Śnieżnik:

Masyw Śnieżnika – Śnieżnik – Kotlina Kłodzka

Mapy & ciekawostki

Szczyt Śnieżnika
Kopalnia Uranu Kletno
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz