Bystrzyca Kłodzka

województwo dolnośląskie

bystrzyca kłodzka

Dzisiaj chcemy Was zaprosić do niezwykle urokliwego miasta w kotlinie – a mianowicie do Bystrzycy Kłodzkiej. Miasto pomimo wielu pożarów, zniszczeń wojennych oraz powodzi zachowało poza cennym układem urbanistycznym także liczny i cenny zespół zabytkowych budowli.
Wynika to z faktu, że miasto lokowano na surowym korzeniu oraz na specyficznym terenie, przez co od samego początku uzyskało ostateczne, optymalne rozplanowanie. Miasto zajmuje spłaszczenie na ostrodze stromo opadającej w kierunku zakola Nysy Kłodzkiej, u jej spływu z Bystrzycą Łomnicką. Kształt miasta zbliżony był do zniekształconego owalu.
Początki obecnego miasta sięgają XIII wieku i rycerza Gawła z Lemberka, który sprowadził tu kolonistów niemieckich. W 1429 Bystrzyca Kłodzka została zdobyta i zniszczona przez husytów.
W czasie wojny trzydziestoletniej miasto było wielokrotnie plądrowane przez wojska obu walczących stron, obie też nakładały nań kontrybucje i karały mieszczan za niewłaściwe w danej chwili wyznanie. Miasto było oblegane przez powstańców chłopskich pod dowództwem sołtysa Wolffa z Długopola, rebelia została krwawo stłumiona przez sześciotysięczny oddział lisowczyków.
Obecnie Bystrzyca Kłodzka jest urokliwym miastem, w którym warto zobaczyć m.in:
– fragmenty murów obronnych z pierwszej poł. XIV wieku (z Bramą Wodną, Basztą Kłodzką i Rycerską);
– renesansowe i barokowe kamienice z XVI i XVII wieku;
– kamienny pręgierz z 1556 r.;
– ratusz z XIX wieku (z wieżą z 1540 r.);
– Muzeum Filumenistyczne w dawnym zborze ewangelickim.
Zapraszamy do Bystrzycy Kłodzkiej
Sylwia & Bartek

bystrzyca kłodzka – województwo dolnośląskie

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz