Kłodzko

województwo dolnośląskie

Kłodzko

8 ciekawych miejsc

Zapraszamy na spacer po Kłodzku. 
 
Jako największe miasto ziemi kłodzkiej i jej historyczna stolica jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie. Do największych atrakcji turystycznych zaliczyć można twierdzę kłodzką, most gotycki na Młynówce oraz zespół budowli w centrum.
Kłodzko stanowi dobrą bazę wypadową w głąb kotliny kłodzkiej. W mieście, w pobliżu stacji kolejowej Kłodzko Miasto, zaczyna się żółty szlak turystyczny, biegnący w kierunku Kłodzkiej Góry.
W mieście znajdują się dwie podziemne trasy turystyczne.
 
 

1. Podziemna Trasa Turystyczna Tysiąclecia Państwa Polskiego

Podziemna Trasa Turystyczna Tysiąclecia Państwa Polskiego – otwarta w 1976 r., prowadzi od bocznego wejścia do Gimnazjum nr 1 przy ul. Zawiszy Czarnego przez odremontowane i zabezpieczone piwnice, pod domami przy ul. Spadzistej, Kościelnej, Armii Krajowej, Tumskiej i Czeskiej do wyjścia u stóp twierdzy.

Podziemna Trasa Turystyczna to udostępniona do zwiedzania część podziemi, położonych pod kłodzką starówką. Trasa ma długość około 700 m i jest w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii miasta.

Pod znaczną częścią kłodzkiej starówki już od średniowiecza drążono głębokie piwnice, często dwukondygnacyjne. Podziemia te służyły dawnym mieszkańcom miasta jako magazyny żywności, oraz jako schronienie w wypadku najazdu obcych wojsk. Wydrążone w miękkim, lessowym podłożu piwnice były do wybuchu wojny doraźnie konserwowane i remontowane przez Niemców. W czasie wojny i po wyzwoleniu prac tych zaniechano.
 
W latach 50. i 60. XX w. w obrębie starówki miała miejsce seria katastrof budowlanych, polegających na zapadaniu się piwnic i uszkodzeniach ścian nośnych domów.
 
Zniszczeniu uległo około 200 budynków położonych wzdłuż ulic: Czeskiej, Armii Czerwonej (ob. Armii Krajowej), Łukasińskiego i Niskiej, oraz przy placu Chrobrego. Przyczyną były wody opadowe spływające ze zboczy Fortecznej Góry i podmywające fundamenty domów – dodatkowo osłabione podziemiami.
 
Do prac nad zabezpieczeniem kłodzkiej starówki przystąpił zespół specjalistów z krakowskiej AGH pod kierunkiem prof. Zbigniewa Strzeleckiego, specjalizującego się w ratowaniu miast zagrożonych oddziaływaniem wyrobisk podziemnych.
W latach 1962 do 1976 w podziemiach były wykonywane prace zabezpieczające, prowadzone przez Przedsiębiorstwo Robót Górniczych w Wałbrzychu. W efekcie zabezpieczono kłodzkie wyrobiska podziemne, przy czym ich część udostępniono do zwiedzania.
 
Wejście do podziemi jest w okolicach ulicy Zawiszy Czarnego. Trasa prowadzi pod placem Kościelnym, a następnie pod ulicami: Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską. Pawilon wyjściowy ulokowano u podnóża udostępnionej do zwiedzania twierdzy, co jest logicznym połączeniem dwóch głównych ciągów spacerowych dla turystów zwiedzających Kłodzko.
 
Wzdłuż trasy, w odbudowanych salach piwnicznych urządzone są ekspozycje z eksponatami dotyczącymi historii miasta i pokazujące życie codzienne jego mieszkańców. Są tam zaprezentowane między innymi: naczynia apteczne, narzędzia katowskie, pralnia, piec piekarski, karczma i kantor kupiecki.
 
#trasapodziemnaKłodzko

2. Podziemna Trasa Turystyczna w Twierdzy Kłodzkiej

Podziemna Trasa Turystyczna w Twierdzy Kłodzkiej – wiedzie po południowo-wschodniej części twierdzy, częściowo nad ziemią. Udostępniona na początku lat 70. XX wieku.  

Mieliśmy możliwość zwiedzenia korytarzy kontrminowych, które przeniosły nas do XVIII wieku. Pokonaliśmy kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy.

Twierdza Kłodzko pamiętająca jeszcze czasy wojen śląskich oraz kampanię napoleońską to bezcenny zapis historii oraz niezwykły zabytek fortyfikacyjnej myśli inżynieryjnej.
O wyjątkowości fortecy decyduje m.in. rozbudowany i unikatowy w skali Europy system korytarzy kontrminerskich (remin), zwanych potocznie podziemnym labiryntem. Pierwotny, stworzony przez Austriaków system, został rozbudowany przez Prusaków do wielokilometrowej sieci podziemnych chodników otaczających Twierdzę od strony północnej, czyli najbardziej dostępnej dla wroga.
Zapraszamy do zwiedzenia z nami tego miejsca 😉
 

3. Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska, w którego zespół wchodzi udostępniona do zwiedzania Twierdza Główna i fort pomocniczy Owcza Góra. Przyjęło się nazywać Twierdzę Główną nazwą całego kompleksu: Twierdza Kłodzko.
Z wyższych partii Twierdzy Kłodzko (Twierdzy Głównej) można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór, wewnątrz – zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca, a w podziemnych labiryntach – poczuć grozę walki minerskie
Twierdza Główna położona jest na Górze Fortecznej – wcześniej zwaną Zamkową – (369 m n.p.m) w centrum miasta na powierzchni ponad 30 ha.
 
Historia kłodzkiej Twierdzy rozpoczyna się w chwili powstania średniowiecznego drewnianego warownego grodu w X wieku, przebudowanego na murowany mieszkalno-obronny zamek władców Kłodzka, aż do nowoczesnego systemu fortyfikacyjnego zaprojektowanego zgodnie z najnowszymi, jak na XVII i XVIII wiek, wymaganiami sztuki wojennej.
 

4. Rynek i ratusz

5. Most na Młynówce

6. Kościół p.w. Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny

7. Most żelazny

8. barokowy kościół matki bożej różańcowej

Kłodzko – województwo dolnośląskie-kotlina kłodzka

Mapy & ciekawostki

1921 rok. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona w 1916 roku Sabine Hunfeld, córka znanego importera cygar. Sprawę przejmuje kłodzka policja w osobie Franza Koschelli, szefa nowo utworzonego Wydziału Kryminalnego.

Koschella mozolnie odkrywa okoliczności zaginięcia dziewczyny. Przez pięć lat ktoś skutecznie zacierał ślady. Wkrótce dochodzenie przybiera nieoczekiwany obrót, a Franz zostaje okrzyknięty Mścicielem z Kłodzka. Czy zasłużył na ten przydomek?

Do miasta przybywa kapitan Wilhelm Klein. Wojskowy śledczy ma niewiele czasu by pomóc… lub przeszkodzić wachmistrzowi Koschelli w jego szaleńczych planach.

Kto stał za porwaniem Sabine? Jak głęboko sięga sieć wzajemnych powiązań w strukturach kłodzkiego hrabstwa? Ile jeszcze tajemnic kryje Kraj Pana Boga?

Mistrzowsko skonstruowany kryminał Tomasza Duszyńskiego trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jego szczególnym bohaterem jest Glatz – dolnośląskie miasteczko, w którym wciąż pobrzmiewają echa niedawno minionej wojny. W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic.
Kłodzko, wiosna 1920 roku. Profesor miejscowego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na ruchliwej ulicy zostaje zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy morderstwa coś łączy? Czy mieszkańcy Glatzu mogą się spodziewać kolejnych ofiar? I dlaczego do rozwiązania obu spraw sprowadzono z Berlina kapitana Wilhelma Kleina, wojskowego śledczego, którego przeszłość wydaje się równie zagadkowa jak popełnione zbrodnie?
Klein, przy wsparciu niepokornego wachmistrza Koschelli i asystenta policyjnego Jürgena Rotha, rozpoczyna dochodzenie. Wie, że na drodze staną mu zarówno miejscowi notable, jak i własne słabości. Nie przypuszcza natomiast, że sam otrzyma zaproszenie do niebezpiecznej gry.
Glatz na skraju szaleństwa i zbrodni. „Goliat” to najmroczniejsza powieść Duszyńskiego. Jest mroczno, i mocno, a na dokładkę intryga osiąga poziom mistrzowski. Wciska w fotel i nie pozwala oderwać się od lektury.
Międzywojenny kryzys, bandyckie porachunki i obrazy ożywające w serii makabrycznych zbrodni – Tomasz Duszyński opisuje Kłodzko lat dwudziestych, jakby był podróżnikiem w czasie. A to nie fantastyka, tylko książka autora piszącego najlepszy cykl polskich kryminałów retro.
 
 
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz