Brzeg

województwo opolskie

Brzeg

Zamek w Brzegu

Dawna siedziba Piastów Śląskich w Brzegu jest jednym z ważniejszych zamków renesansowych Europy Środkowo-Wschodniej.
 
Historia tego miejsca sięga XIII wieku, zamek prawdopodobnie powstał na miejscu siedziby namiestników książąt wrocławskich. W kolejnych latach zamek i okoliczne ziemie przejęła linia Piastów legnicko – brzeskich zapoczątkowana przez Bolesława Rogatkę. 
 
Piastowie zostawili w Brzegu trwałe ślady swojego panowania. Zresztą zbudowana integralnie z zamkiem kaplica św. Jadwigi, od XVI wieku pełni funkcję największej nekropolii Piastów.
 
Zamek w Brzegu lub, jak niektórzy o nim piszą, „Śląski Wawel” jest niezwykłym miejscem, które nie tylko może pochwalić się doskonałym stanem obiektu ale i przepięknym dziedzińcem oraz stałymi ekspozycjami na zamkowych salach.
 

bilety

Normalny - 18 zł
ulgowy - 12 zł

brzeg – województwo opolskie

Mapy & ciekawostki

Książka „Życie codzienne w dawnym Brzegu” Wiesława Skibińskiego to pozycja typowo historyczna, w której nie ma miejsca na fikcję czy niedokładność.

Dzięki autorowi mamy możliwość wejrzenia w życie codzienne brzeżan toczące się własnym spowolnionym rytmem, mamy możliwość przyjrzenia się życiu wielu środowisk dolnośląskiego miasta, od przedstawicieli cechów rzemieślniczych we wczesnokapitalistycznych zakładach przemysłowych, przez kręgi urzędniczo-wojskowe, po ludzi władzy i kultury, porównać je i dokonać własnej oceny.

Autor na przykładzie Brzegu pokazuje nam, czym jest „mała ojczyzna”, wskazując zarówno jego odmienności, jak i podobieństwa obyczajowe z innymi społecznościami Nadodrza.
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz