Opole

województwo opolskie

Opole

1. Muzeum piosenki polskiej

Czy byliście kiedyś w najbardziej rozśpiewanym mieście w Polsce – Opolu?
To słynne z Festiwalu Opolskiego miasto kryje w sobie wiele muzycznych ciekawostek. Na Rynku w Opolu możemy zobaczyć Aleję Gwiazd, natomiast tuż obok Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu (tam gdzie odbywa się corocznie Festiwal Piosenki w Opolu) znajduje się niezwykłe muezeum (podobno najbardziej rozśpiewane muzeum w Polsce 🙂 – Muzeum Polskiej Piosenki.
Byliście tam może?
Czego ciekawego możemy doświadczyć w muzeum?
Poza tym, że muzeum to zajmuje się gromadzeniem, katalogowaniem, konserwowaniem i udostępnianiem zbiorów dotyczących polskiej piosenki, możemy spędzić tam wyjątkowo rozrywkowe i sentymentalne popołudnie.
W interaktywnych przestrzeniach możemy posłuchać ulubionej muzyki z minionych lat, uporządkowanej okresami począwszy od dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy współczesne.
W kameralnych lożach możemy usiąść i poznać historię powstania poszczególnych utworów.
Nam udało się poznać historię piosenki pt.: „Mydełko Fa” 😃 czy wiedzieliście, że wykonawcą tego utworu był Marek Kondrat?
Zachęcamy Was do odwiedzenia tego ciekawego,pełnego pięknej muzyki miejsca! 🙂

2. Aleja Gwiazd

Podczas naszych opolskich wędrówek, zawędrowaliśmy na miejscowy rynek. I tu od razu niespodzianka! Gdy spojrzeliśmy pod nogi naszym oczom ukazały się gwiazdy 😉
Trafiliśmy na Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki! Pomiędzy ratuszem a kamieniczkami po wschodniej stronie rynku w Opolu znajduje się 45 gwiazd z podpisami osób znanych w występów podczas miejscowego festiwalu piosenki. Aleja powstała między 2004, a 2020 rokiem.
 

3. Most groszowy

W naszych opolskich wędrówkach dotarliśmy do jednego z symboli tego miasta, a mianowicie do Mostu Groszowego. Nazwa mostu pochodzi stąd, iż kiedyś za przejście przez most były pobierane opłaty w wysokości jednego grosza. Most został w całości wykonany ręcznie, metalowe elementy mostu są kute ręcznie.
Ulica Mozarta prowadząca do mostku ze względu na funkcję promenowania była nazywana „Promenadową”’. W XIX wieku głównym miejscem spacerów był znajdujący się na ulicy Krakowskiej trakt. Zachodnia strona ulicy Krakowskiej żartobliwie była nazywana przez mieszkańców Opola „Drogą do małżeństwa” (niem. „Heiratstrottoir”), co później opisał w 1879 roku K. Urbanek z Gliwice we swoich wspomnieniach podczas swojego pobytu w Opolu.
Jeżeli będziecie w okolicy to zachęcamy do odwiedzin pobliskiej naleśnikarni, gdzie przy stoliku tarasu nad brzegiem rzeki Młynówka będziemy mogli podziwiać Most Groszowy.

4. Skansen ziemi opolskiej - M uzeum wsi opolskiej

Kolejne ciekawe miejsce w Opolu jakie chcemy Wam pokazać to miejscowy skansen. Skłądają się na niego przeniesione i odbudowane obiekty architektury wiejskiej ilustrujące warunki życia ludności wiejskiej w okresie od XVIII do początków XX wieku: budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, a także młyny i wiatraki, kuźnia, kościół, karczma i szkoła.
Stworzona została tu również kolekcja prawie 7000 muzealiów z zakresu kultury materialnej obejmująca zabytkowe przedmioty z dziedziny gospodarki rolniczej, hodowlanej, rzemiosła i życia codziennego mieszkańców wsi opolskiej.
Na obszarze muzeum odbywa się wiele imprez propagujących kulturę ludową oraz folklor, m.in. Żniwniok Opolski i Jarmark wielkanocny.

OPOLE – województwo opolskie

Mapy & ciekawostki

„Historia piwowarstwa w Opolu i okolicach” to pierwsze szczegółowe opracowanie na temat przeszłości piwowarstwa w Opolu i pobliskich miejscowościach. Autor zabiera nas na fascynującą wyprawę po dziejach opolskich browarów i piwowarów, począwszy od X wieku po czasy nam najbliższe.
Książka autorstwa Andrzeja Urbanka, na co dzień mieszkającego w Norymberdze a posiadającego zamiłowanie i głębokie korzenie w ziemii opolskiej, to owoc wieloletniego zgłębiania archiwów tak w Polsce jak i w Niemczech. Przygotowana „Historia piwowarstwa…” w dwóch językach – polskim i niemieckim – zawiera na 110 stronicach obok dokładnych opisów liczne fotografie archiwalne; zdjęcia ówczesnych materiałów reklamowych (szyldów, podstawek, etc.) czy stosowanych opakowań; mapek dla lepszego zobrazowania umiejscowienia obiektów browarniczych i rysunków.
Autor prowadzi nas przez świat nie istniejącego już od lat opolskiego piwowarstwa – odkrywając na nowo zapomniany element historii życia gospodarczego i rozrywkowego Opola oraz pobliskich miejscowości. Niniejsza książka to skarbnica wiedzy dla miłośników historii Opola i zainteresowanych historią piwowarstwa tego regionu. Pomoże także kolekcjonerom w usystematyzowaniu wiedzy na temat pochodzenia i przyporządkowywania kolektybiliów z opolskich browarów.
Z opisu wydawcy*
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz