Kielce

województwo śWIĘTOKRZYSKIE

Kielce

7 ciekawych miejsc w kielcach

1. Szmaragdowa Dolina - Wiśniówka

Naszą wycieczkę po okolicach Kielc zaczęliśmy od dość tajemniczego miejsca nazywanego Szmaragdową Doliną 😉
Zatrzymaliśmy się pod nieczynnym kamieniołomem, którego wyrobiska zostały zalane i dzięki temu możemy podziwiać w nich dwa iście alpejskie jeziora o czystej szmaragdowej toni. Takich kolorów jak tutaj nie spotyka się często, woda jest krystalicznie czysta, a dno tworzą pokłady miałkiego kwarcytu, dawniej wydobywanego tu w postaci gruboziarnistego, zlepionego iłami żwiru. Nadaje on toni jeziora ten jedyny, niepowtarzalny kolor.
Jeziora otaczają strome ściany skalne o rudej, nasyconej barwie. Porastają je lasy mieszane odcinające się na ich tle soczystą zielenią. Wysokość zboczy sięga ok. 40 m, większość z nich to pionowe przepaście. Stojąc na ich szczycie można obserwować spokojną toń jezior w dole. Całość przypomina wysokogórską dolinę, gdzieś spod szczytów Alp, lub Tatr, różnica to porastający je las mieszany odpowiedni do wysokości, na której położone są oba jeziora. Szczyt góry ma wysokość, jak to w świętokrzyskim, „zaledwie” 414,4 m npm.
Bogactwo przyrodnicze to również wielość występujących tu gatunków zwierząt, a przede wszystkim ptaków. Raj dla ornitologów.

2. Rezerwat przyrody kADZIELNIA

Kadzielnia – rezerwat znajdujący się praktycznie w centrum miasta. Ten istniejący od ponad 60 lat rezerwat ma powierzchnię 0,6 ha i jest jednym z 6 rezerwatów na terenie miasta.
Wzgórze Kadzielni zbudowane jest ze skał wapiennych, możemy tu znaleźć liczne rzadkie i chronione rośliny, skamieniałości sprzed 350 mln lat!
W Kadzielni znajdują się liczne niewielkie jaskinie. W towarzystwie przewodnika można zwiedzić podziemną trasę, którą tworzą 3 z nich: Odkrywców, Prochownia i Szczelina.
Znacie to miejsce? 🙂
Znajdziemy tu wytchnienie, spokój, ciszę. Jest to doskonałe miejsce na spacer wśród wapiennych ostańców.
Piękny, ogromny, wapienny ostaniec zwany Skałką Geologów objęty został ochroną w formie rezerwatu przyrody.
Pozostała część dawnego kamieniołomu została zaadoptowana do celów edukacyjnych, rekreacyjnych i turystycznych jako Park Kadzielnia, a w nim znajdziemy kilka ciekawych atrakcji:
– Podziemna Trasa Turystyczna w jaskiniach wzgórza Kadzielnia (trzeba umówić się na zwiedzanie z wyprzedzeniem).
– Podniebna Trasa Widokowa, którą tworzy prawdopodobnie najdłuższa tyrolka w Polsce
– amfiteatr, który pomieści blisko 5000 osób, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy.
– ścieżka edukacyjna
– wodospad

3. rezerwat przyrody wietrznia

Zapraszamy Was dzisiaj do Rezerwatu przyrody Wietrznia na terenie dawnego kamieniołomu o tej samej nazwie w Kielcach.
W skład rezerwatu wchodzą trzy połączone ze sobą kamieniołomy wielopoziomowe (Wietrznia, Międzygórz, Międzygórz Wschodni) powstałe w wyniku eksploatacji złoża w latach 1893–1974.
Rezerwat wchodzi w skład Geoparku Kielce. Polecamy zajrzeć do znajdującego się tutaj Centrum Geoedukacji. Znajdziecie tutaj plansze, modele i eksponaty geologiczne (foto-symulacje, skamieniałości, figury dawnych zwierząt i roślin głównie z okresu Dewonu), o których opowiada przewodnik. Dodatkową atrakcją jest kapsuła prezentująca film w 5D.
Zwiedzanie centrum (w tym oglądanie filmu w kapsule 5D) jest bezpłatne.

4. Klasztor na karczówce

Na szczycie górującej nad Kielcami Karczówki (340 m n.p.m.) ulokowany jest kościół pw. św. Karola Boromeusza oraz klasztor należący dawniej do oo. bernardynów. Fundatorem zespołu klasztornego był biskup krakowski Marcin Szyszkowski. Powstał on jako wotum za ominięcie Kielc przez zarazę z 1622 r.
Zespół klasztorny został wzniesiony w latach 1624–1631 w stylu późnorenesansowo-wczesnobarokowym. Na początku XVIII w. klasztor został przebudowany. Od strony wschodniej dobudowano wówczas zabudowania gospodarcze, ogrodzone murem z basztami i znajdującą się pośrodku bramą. W 1864 r. zakon bernardynów został rozwiązany przez władze carskie. Od 1957 r. klasztorem opiekują się księża pallotyni.
Wzgórze Karczówka porośnięte jest starodrzewiem sosnowym, w którym wiek niektórych drzew dochodzi do 150 lat. W przeszłości obszar Karczówki był wykorzystywany górniczo. Wydobywano tu wapień oraz rudy ołowiu. Pozostałości dawnych prac górniczych w postaci szybów i rowów poeksploatacyjnych widoczne są na stokach: południowym i zachodnim. Na szczycie znajduje się punkt widokowy na Kielce oraz Góry Świętokrzyskie. W 1953 r. na Karczówce utworzono rezerwat krajobrazowy o obszarze 27 ha.

5. Dyniowa Planeta

W samym centrum Kielc powstało piękne pole dyniowe. Dyniowa Planeta – dynie w Kielcach to wyjątkowy plener fotograficzny, ale i sklepik z tym co teraz jest jesiennym motywem przewodnim.
Tuż przy drodze wita nas sklepik z naprawdę imponującą ofertą dyń. Są te najbardziej popularne, czyli pomarańczowe, ale również bardzo rzadkie, jak ciemnozielone czy białe. To dynie jadalne, ale i ozdobne.
Dalej znajdziemy ogród z dyniowymi aranżacjami i panoramą Kielc na górce pod lasem. To miejsce wprost stworzone do robienia jesiennych, klimatycznych zdjęć. Idealne na sesję narzeczeńską czy dziecięcą. Właściciele własnymi siłami przygotowali na kilku poziomach piękne aranżacje, pomysłowe rekwizyty i oczywiście niesamowite dynie. Znajdziecie tam m. in. bele siana, taczki, powóz, skrzynie i pięknego Żuka. Oczywiście wszystko to w towarzystwie setek różnego rodzaju dyń! Zachęcamy do odwiedzin!

6. pAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH

Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę do Kielc, a dokładnie na wzgórze katedralne gdzie wznosi się barokowy pałac biskupów krakowskich.
Budowla powstawała w latach 1637–1641. Wzniesiono ją z inicjatywy i prywatnych funduszy kanclerza wielkiego koronnego i biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika.
Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Narodowe, a z tyłu pałacu, w 2005 roku otwarto zrekonstruowany Ogród Włoski..

7. dWORZEC PKS W KIELCACH

Kielecki dworzec PKS jest bez wątpienia jednym z symboli stoli województwa świętokrzyskiego. Powstał, jak jeden z symboli PRL- i podobnie jak ona nie przetrwał transformacji ustrojowej a przede wszystkim zmian na rynku komunikacji. Na szczęście budynek został wyremontowany i bez wątpienia jest jednym z miejsc, które w Kielcach zobaczyć należy.
Budowę kieleckiego dworca PKS rozpoczęto w 1975 roku. Budynek oddano do użytku 20 lipca 1984, w czterdziestą rocznicę PRL. Zaprojektowali go: Edward Modrzejewski, Jerzy Radkiewicz i Mieczysław Kubala. W załączeniach miał obsługiwać 1500 autobusów i 24 000 pasażerów w ciągu doby.
Dworzec ma 14 metrów wysokości i trzy kondygnacje. Ruch pasażerski i kołowy odbywał się na nim prawie bezkolizyjnie. Autobusy jeżdżą dookoła budynku, a zatrzymują się na bocznym pasie, natomiast pasażerowie dostają się do niego korytarzami umieszczonymi pod tymi pasami (przejścia podziemne). Perony przykryte są wiatą o średnicy 80 m, zawierają 15 stanowisk dla autobusów.
Budynek został wpisany na listę zabytków. Świętokrzyski konserwator zabytków oznajmił: „wzniesiony w latach 1975-1984 budynek dworcowy m.in. stanowi unikalny i nowatorski przykład architektury PRL, uznawany za jedną z cenniejszych realizacji architektonicznych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku, i materialny dokument epoki.(…)”

Spodobał Ci się nasz artykuł i film i chcesz nas wesprzeć?

Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta 😉

 

kielce – województwo świętokrzyskie

Mapy & ciekawostki

 
 
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz