województwo lubelskie
Puławy
Zapraszamy na spacer po ogrodach Pałacu Czartoryskich w Puławach, którego początki sięgają II połowy XVII wieku. Dzieje pałacu związane są z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich i przede wszystkim Czartoryskich.
Pierwszy barokowy pałac o charakterze pół obronnym wzniósł w Puławach w latach 1671-1679 marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. Pałac zaprojektował holenderski architekt Tylman z Gameren. Budowla miała kształt prostokąta z czterema alkierzami w narożach, przygotowana była do pełnienia funkcji obronnych. Niestety wojska szwedzkie podczas wojny północnej zniszczyły pałac i jego otoczenie.
Odbudowę pałacu rozpoczęła w 1722 Elżbieta Helena Sieniawska. Wkrótce po tym gdy Zofia Sieniawska wyszła za Augusta Czartoryskiego na resztkach spalonego pałacu, w latach 1731-36 powstał nowy pałac w stylu rokokowym.
Szczyt rozwoju i funkcjonowania w Puławach ośrodka kultury oświeceniowej przypada na przełom XVIII i XIX wieku, za sprawą wielostronnej działalności Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich. Zgromadzili oni na puławskim dworze liczne grono znakomitych malarzy , pisarzy, architektów oraz muzyków.
Okres świetności pałacu rozpoczął się w 1785, kiedy książę Adam Kazimierz Czartoryski i jego żona Izabella z Flemingów przenieśli się na stałe do Puław. Park o powierzchni około 30 ha przebudowano według pomysłu księżnej Izabelli nadając mu charakter romantycznego parku krajobrazowego w stylu angielskim, w którym powstało wiele budowli: Domek Grecki, Pałac Marynki, Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Domek Żółty, altany, źródełka, mostki.
#Puławy #pałacwpuławach #pałacczartoryskichwpuławach #pulawypark #lubelszczyzna #lubelskie #lubelskietravel #lubelskietolubię #województwlubelskie #weekendwpolsce #polskanaweekend #niezwykłemiejscawpolsce #zamkiwpolsce #zamkipolskie #polskiemiasta #Wisła #lubelskie #niezwykłemiejscawpolsce #zabytkipolski #zabytkilubelszczyzny #polskiezamki #zamkiipałace
puławy – województwo lubelskie
Mapy & ciekawostki
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux