Kolorowe Jeziorka – Wieściszowice

województwo dolnośląskie

kOLOROWE JEZIORKA

Wieściszowice

Kolorowe jeziorka to cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich. Z miejscowości Wieściszowice prowadzi do nich wygodna droga, na końcu której znajduje się parking.
Jeziorka powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza nosiła nazwę Hoffnung (1785 – teren Purpurowego Jeziorka). Pozostałe kopalnie to: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Jeziorka).
W kopalniach wydobywano w latach 1785–1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie, przysiółku Ciechanowic. Ich barwa wynika ze składu chemicznego podłoża, na którym są zlokalizowane.

kolorowe jeziorka – rudawy janowickie – województwo dolnośląskie

Mapy & ciekawostki

„Pewnej nocy pracowałam długo w bazie. Wszyscy już spali. Wyszłam przed namiot. Góry stały ciche w świetle księżyca. Pluski wody, szelest kamieni, spokojny rytm księżyca. Wszystko było na swoim miejscu i tak harmonijne, że zrozumiałam: to tutaj jest moje miejsce. Oczywiście, nie chodziło o to, by zostać tam jako jeszcze jedna martwa, lodowa bryła, lecz w najpiękniejszej scenerii, jaką znam, cieszyć się życiem.”
Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Wiedzieliście, że Wanda Rutkiewicz uczyła się wspinaczki właśnie w Rudawach Janowickich?:)
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz