Meandry Odry

województwo ŚLĄSKIE

mEANDRY ODRY

cHAŁUPKI - KRZYŻANOWICE

Zapraszamy Was na relację ze spływu kajakowego rzeką Odrą w województwie śląskim.
W filmie zobaczycie m.in.:
– wywiad z Błażejem, który opowie co nieco o spływie Meandrami Odry
– przebieg trasy kajakowej rzeką Odrą na odcinku 14 km:
(Start w Chałupkach k. Bohumina, przepłyniemy obok wieży widokowej w Zabełkowie tzw. Brama Morawska, na naszej trasie miniemy Olzę wpływającą do Odry, spływ zakończymy w Krzyżanowicach)
– atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy (Zamek i park w Chałupkach oraz Brama Morawska w Krainie Górnej Odry)
Podczas majowego spływu kajakowego mieliśmy okazję odwiedzić Graniczne Meandry Rzeki Odry. Obszar ten przylega do granicy polsko-czeskiej i rozciąga się od okolic byłego przejścia granicznego Chałupki-Bogumin aż do ujścia Olzy do Odry, obejmując meandrujący odcinek Odry o długości około 7 km.
Odra jest tutaj nieuregulowana i wciąż ulega procesom rzecznym, m.in. zmianie koryta, przez co granica polsko-czeska może się nieznacznie zmieniać. Tereny wokół niej stanowią łąki i lasy przeznaczone do naturalnego zalewania. Występuje tu ponad 126 gatunków roślin, w tym wiele cennych w skali europejskiej, jak grzybienie północne. Fauna reprezentowana jest przez rzadkie i chronione gatunki takie jak: bóbr europejski, borsuk, wydra europejska, orzeł przedni, zimorodek zwyczajny, rzekotka drzewna. W rzece można spotkać m.in. szczeżuję wielką, skójkę malarską, różankę czy piskorza. Na płyciznach zaś kumaka górskiego.
Zapraszamy serdecznie od odwiedzin tego miejsca!
 
Kolejne miejsce, które udało nam się zwiedzić na naszym kajakowym szlaku, to Pałac w Chałupkach.
Możemy go znaleźć jakieś kilkaset metrów od granicy państwa Chałupki – Bohumin. Dziś Polskę i Czechy łączy most, po którym swobodnie można przemieszczać się pomiędzy państwami, a jeszcze do niedawna było tam przejście graniczne.
Barokowy pałac w Chałupkach usytuowany jest w pięknym parku, w którym znajdziemy kilka miniatur przedstawiających polskie zamki i pałace. Każdy może wejść do ogrodu i pospacerować. Gdy się zmęczymy możemy wejść do pałacu, gdzie obecnie znajduje się restauracja i hotel.
Zamek w Chałupkach powstał w XIII wieku, wówczas był to drewniany gród w Boguminie, którego celem było strzec brodu na Odrze.

postaw nam kawkę 🙂

Jeśli Ci się podoba to co robimy kliknij w ikonkę!

trasa

Chałupki - Krzyżanowice

Dystans

ok. 13 km

Czas spływu

ok. 1,5 h

mEANDRY ODRY – Chałupki

Mapy & ciekawostki

„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz