Bardo

województwo dolnośląskie

BARDO

Bazylika w Bardzie

Bardo na ziemia kłodzkiej jest ośrodkiem kultu maryjnego. Pielgrzymi przybywają od wieków do słynącej z cudów figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Tronującej Madonny. W czasie wojen figurę wywożono do bezpiecznych miejsc: Kłodzka i Kamieńca.
Od 1230 kościół w Bardzie podlegał augustianom z Kamieńca Ząbkowickiego, których miejsce w 1251 zajęli cystersi z Lubiąża. Od XIII w.
Na początku XX w. straż przy cudownej figurze objęli osadzeni w 1900 w klasztorze niemieccy redemptoryści, którzy posługiwali do 1945, kiedy to przekazali klasztor i sanktuarium polskim współbraciom.
Obecnie w klasztorze istnieje małe muzeum związane z historią kultu maryjnego w Bardzie, zawierające między innymi fragmenty wyposażenia kościoła opactwa w Lubiążu oraz jeden z nielicznych zachowanych obrazów świdnickiego malarza barokowego Franza Heigla.
4 lipca 2009 kościół podniesiono do godności bazyliki mniejszej oraz przyłączono obiekt do Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.

Kamienny Most w Bardzie

Będąc w Bardzie z pewnością nie przeoczycie przepięknego Mostu Kamiennego, który łączy dwa brzegi Nysy Kłodzkiej.
Być może uda Wam się nawet przepłynąć pod nim na spływie. Niestety my tym razem spływ zakończyliśmy kilkaset metrów przed mostem!
Pierwsza wersja mostu nad Nysą Kłodzką (drewniana) powstała w średniowieczu, Budowę kamiennego mostu ukończono w 1589 r.
Bardo położne było na bardzo ważnym trakcie handlowym, który łączył Czeską Pragę z Wiedniem. Podążali tędy kupcy, podróżnicy, pielgrzymi, królowie…
Charakteru gotyckiego most nabrał w 1909 r. – po przebudowie. Niestety w wyniku działań wojennych (wysadzanie mostu przez wycofujące się wojska niemieckie), most uległ zniszczeniu – zniknęły z niego m.in. figury: św. Jana Nepomucena oraz Chrystusa Ukrzyżowanego
Most ponownie odbudowano w 1950 r.
Ciekawostką jest fakt, że podczas powodzi w 1997 roku, most oparł się fali kulminacyjnej o wysokości 11 m! Rzeka przelewała się górą mostu…
25 maja 2019r. na Kamienny Most w Bardzie powróciła figura św. Jana Nepomucena.
Oto i historia tego pięknego mostu 🙂

Bardzkie Pierniki

Czy wiedzieliście, że Bardo to miasteczko na Dolnym Śląsku, słynące z bogatej historii piernikarstwa?
Tak, my też zupełnie nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, jednak podczas naszej wizyty trafiliśmy do miejsca wyjątkowego, o którym już za chwile!
Historia piernikarstwa w Bardzie ma już ponad 500 lat, pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z 1503 roku. Słynne bardzkie pierniki wypiekano według pilnie strzeżonych receptur do 1945 r. Pierniki były wówczas wypiekane w drewnianych formach.
W przedwojennym Bardzie działało 7 piernikarni, niestety w 1945 roku wysiedlono niemieckich mieszkańców, tradycja piernikarska zanika…
Aż do lat 70-tych XX wieku, kiedy to pasjonaci Barda trafiają na ślad piernikowej historii.
My osobiście odwiedziliśmy wspaniałe miejsce, gdzie można zjeść przepyszne pierniki a mowa o Bardzkie Pierniki Fabryka Magdalena Topolanek .
Będąc w okolicy nie zapomnijcie tam zajrzeć!
Nam się bardzo podobało 🙂 klimat, smak z historią w tle!

Spływ nysą kłodzką

Zapraszamy na spływ Nysą Kłodzką, z którego film będziecie mogli obejrzeć już jutro o 18:00 😉
Źródła w Masywie Śnieżnika, na zboczach Trójmorskiego Wierchu. W górnym swym biegu rzeka wykorzystuje naturalny kanał odpływowy, jakim jest Rów Górnej Nysy. Następnie płynie przez Kotlinę Kłodzką, skąd wyrywa się przez Góry Bardzkie w okolicy Barda, tworząc malowniczy Przełom Nysy Kłodzkiej, jedną z największych osobliwości Sudetów.
Przez Góry Bardzkie rzeka płynie kilkoma zakolami (meandrami), charakterystycznymi raczej dla rzeki nizinnej – czym dowodzi swej antecedencji. Po opuszczeniu gór skręca gwałtownie na wschód i płynie Przedgórzem Sudeckim, by w Nysie wpłynąć na Nizinę Śląską.
Po przewiezieniu na start spływu do miejscowości Młynów (niecałe 15 km) rozpoczęliśmy naszą trasę. Rzeka leniwie meandrując często odsłaniała kamienie, a nawet całe wyspy na naszej drodze. Prawdziwą atrakcją a raczej „antyatrakcją” były zbiorowiska barszczu Sosnowskiego porastające brzegi rzeki. Po przenosce na progu wodnym docieramy na metę w Bardzie, gdzie ekspresowo zostajemy wyciągnięci na brzeg wraz z innymi uczestnikami dzisiejszego spływu.

bardo – województwo dolnośląskie

Mapy & ciekawostki

Barszcz Sosnowskiego na brzegu Nysy Kłodzkiej
Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina. Roślina w pełnym rozkwicie może przyczynić się do poparzeń skóry, a nawet śmierci!
Tą roślinę, która wyglądem przypomina mocno przerośnięty koper, sprowadzono do Polski z Kaukazu w latach 50 tych XX wieku – uprawa miała służyć jako pasza dla bydła, jednak szybko zaprzestano uprawy.
Barszcz Sosnowskiego może osiągać wysokość od 1 do 4 m i ciągle możemy go jeszcze spotkać w Polsce!
W sokach rośliny występują furanokumaryny, które z łatwością wiążą się z DNA komórek i powodują ich obumieranie. Proces ten zachodzi szczególnie szybko pod wpływem promieni UV.
Ostatnio byliśmy zszokowani będąc na spływie Nysą Kłodzką – na brzegach rosły ogromne ilości Barszczu Sosnowskiego! To było mega przerażające, na szczęście nikt nie ucierpiał a rośliny mogliśmy podziwiać z oddali…
Spotkaliście kiedyś na swojej drodze tą roślinę?
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz