województwo Śląskie
Park Śląski - Chorzów
co ciekawego możemy tu zobaczyć?
1. Planetarium ślaskie
Największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Planetarium Śląskie zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.
Budowę planetarium rozpoczęto z okazji Roku Kopernikowskiego w 1953 roku. Zbudowano je na najwyższym wzniesieniu parku tzw. Górze Parkowej. Autorem projektu był architekt Zbigniew Solawa.
W 2022 roku, po remoncie, w planetarium otwarto Śląski Park Nauki prezentujące zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjne nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać.W Śląskim Parku Nauki można przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos.N
2. Kolejka Elka
Zapraszamy Was na przejażdżkę kolejką „Elką” przez, a raczej nad Parkiem Śląskim.
Kolej zaprojektowano jako widokowo-rekreacyjną trasę nad parkiem i otwarto uroczyście 7 września 1967 przez Edwarda Gierka. Ówczesnego I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Była to najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie, o długości 5539 m.
Nazwa Elka jest skrótowcem od Elektryczne Linowe Koleje. W pierwotnej postaci była to kolej krzesełkowa, z krzesełkami niewyprzęganymi. W latach 70. przewoziła ponad 240 tysięcy osób rocznie, a szacuje się, że ogółem przewiozła 15,5 miliona pasażerów. W takim kształcie funkcjonowała do końca sezonu (września) 2005 roku, po czym została zamknięta i z czasem zdemontowana.
Jej ponowne otwarcie, ale tylko na odcinku Śląskie Wesołe Miasteczko – Stadion Śląski (2,2 km), odbyło się 8 września 2013. Obecnie kolej wykorzystuje wyprzęgane gondole i krzesełka, będąc koleją całoroczną.
W 2020 roku zaplanowano budowę drugiej linii na trasie Śląskie Wesołe Miasteczko – Planetarium Śląskie. Trasa będzie miała długość 1800 metrów i będzie obsługiwana przez co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych oraz 15 gondoli. Jednym z wymagań projektowych jest taka konstrukcja stacji końcowej, aby w przyszłości dało się poprowadzić trzecią linię, na trasie Planetarium Śląskie – Stadion Śląski. przywracając tym samym dawny, trójkątny układ linii.
3. ogród japoński
Budowa ogrodu japońskiego w WPKiW rozpoczęła się w drugiej połowie lat 60 roku XX wieku, ale nigdy nie została ukończona. Budowę ogrodu, według projektu Edwarda Bartmana, rozpoczęto w 1967 rok, jednak inwestycja nigdy nie zostało dokończona. Mało kto wiedział, że w Parku Śląskim są zaledwie zalążki ogrodu japońskiego.
Idea powróciła w na przełomie 2019/2020 roku, kiedy to rozpoczęto ponownie aranżację ogrodu japońskiego by otworzyć go w lipcu 2021. Jego powierzchnia zajmuje 12,5 tys. metrów kwadratowych, czyli niemal dwukrotnie więcej niż pierwotnie planowano w latach 60.
Ogród japoński został wybudowany w stylu Tsukiyama. Roślinność jest zróżnicowana, tematyczna. Pod drzewami nasadzone zostały rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Korekty florystyczne, których dokonano w czasie modernizacji ogrodu pozwoliły na wyróżnienie charakterystycznych roślin, które można spotkać w Japonii. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny!
4. Rosarium
W Parku Śląskim znajduje się miejsce pełne uroku i róż. Rosarium… Róże właśnie zaczynają kwitnąć, a my możemy się poczuć jak w zaczarowanym ogrodzie
5. zoo
6. Skansen w chorzowie
Czy nie lubisz poniedziałków? Może masz ochotę to zmienić?
Nie wiem jak tam Wasze doświadczenie, ale moje jakoś tak się układa, że poniedziałek to taki trochę „martwy dzień”. Wiele atrakcji zamkniętych, spraw urzędowych też lepiej w poniedziałek nie załatwiać
Ostatnio jednak udało nam się nieco „odczarować” poniedziałek. Wybraliśmy się do Parku Śląskiego żeby pobiegać i wpadł nam do głowy pomysł żeby odwiedzić Skansen w Chorzowie. Dodatkowo zachęcił nas fakt, że w poniedziałki wstęp wolny!
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie znajduje się tuż obok Stadionu Śląskiego.
Ciekawostki na temat Skansenu w Chorzowie
• Znajduje się w nim blisko 70 zabytkowych obiektów na obszarze 22 ha.
• Budynki zgromadzone w Skansenie pochodzą z 5 regionów Górnego Śląska (Beskid Śląski, Pogórze Cieszyńskie, Pszczyńsko-Rybnickie, Bytomsko-Tarnogórskie, Lublinieckie) oraz z Regionu Zagłębia Dąborwskiego.
• Zobaczymy tu m.in. Chałupy z Istebnej, Garbarnie z Koniakowa, Szkołę z Wapienicy, Zagrodę Bogatego Chłopa, Wiatrak, Kościół, Areszt, Karczmę itp.
• Wszystkie budynki mieszkalne z Beskidu Śląskiego znajdujące się w chorzowskim skansenie są chałupami kurnymi (bez przewodów kominowych), co odróżnia je od pozostałych chałup w Muzeum.
• Skansen znajduje się na szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego
Dodatkowo na terenie Skansenu odbywa się wiele ciekawych imprez i wydarzeń kulturalnych, dlatego warto śledzić stronę Skansenu.
Dostępność obiektu:
MAJ – SIERPIEŃ
Pon.: 9.00 – 19.00
Wstęp do 18.00.
W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Wt. – Pt.: 9.00 – 19.00
Wstęp do 8.00.
Sob. – Niedz.: 10.00 – 21.00
Wstęp do 19.00
Spodobał Ci się nasz artykuł i film i chcesz nas wesprzeć?
Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta
Park śląski – województwo śląskie
Mapy & ciekawostki
Z okazji 70-lecia Parku Śląskiego, jego włodarze wydali album prezentujący ciekawostki z nim związane, po jednej na każdy rok działalności. Książka posiada piękną oprawę i jest, można być rzecz, wydaniem kolekcjonerskim gdzie sama uroda wizualna zachęca do zajrzenia do środka.
Właśnie przez pryzmat ciekawostek z każdego roku, autorzy pragną zwrócić uwagę na bogatą historię, unikatowy charakter oraz przywiązanie jakim mieszkańcy region darzą swoją oazę zielni, spokoju ale także rozrywki.
Dzięki publikacji Czytelnicy poznają słonicę Ginę, która uciekła ze śląskiego zoo, dowiedzą się więcej o najstarszych parkowych drzewach i projektancie „Kotła Czarownic”. Naszym zdaniem pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Parku Śląskiego. Warto się spieszyć bo podobno nakład jest już na wyczerpaniu
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux