Kamienna

województwo świętokrzyskie

Kamienna

Ostrowiec Świętokrzyski -Ćmielów

Kamienna to lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 138km, płynący na prawie całym odcinku przez województwo świętokrzyskie. Spływ kajakowy tą rzeką to kilka godzin frajdy dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego i nie tylko. Rzeka Kamienna zdaje się być niepozorna, lecz nie jest to wcale malutka rzeczka.
 
Nasz spływ rozpoczęliśmy w Ostrowcu Świętokrzyskim przy moście. Początkowo rzeka była uregulowana i miała charakter kanału jednak trzeba było uważać na łachy piachu na których, pomimo dość wysokiego poziomu wody, można było osiąść.
 
Po przepłynięciu tego odcinka rzeka „zdziczała”. Drzewa porastające brzegi Kamiennej, głównie wierzby, zaczęły wręcz „schodzić” do rzeki czyniąc tor wodny wąskim przejściem. Momentami okoliczności przyrody przypominały iście amazońskie warunki. Na szczęście obyło się bez przekraczania zwałek jednak w korycie rzeki spotkaliśmy kilka belek siana. Ciekawe jak się tam znalazły? 😉
 
Po przepłynięciu tej puszczy koryto rzeki się nieco rozwidniło, a drzewa odsunęły od brzegów wystawiając nasz kajak na promienie słoneczne. Przepięknie oświetlona, jesienna roślinność pozwoliła nam na zrelaksowanie się i podziwianie przepięknych okolicznych pejzaży.
 
Niestety nasz kajak dotarł już do Ćmielowa, gdzie czekał na nas Pan z obsługi spływu. W drodze powrotnej mogliśmy posłuchać opowieści o ciekawych miejscach w okolicy jak np. Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie.
 
Bardzo dziękujemy firmie Kamienna Kajaki za sprawne zorganizowanie spływu dla naszej dwójki dzięki czemu mogliśmy zdążyć na zwiedzanie kolejnych atrakcji województwa świętokrzyskiego 😊
 

trasa

Ostrowiec Świętokrzyski Ćmielów

Dystans

ok. 9 km

Czas spływu

ok. 2 h

Ostrowiec świętokrzyski – kamienna -Ćmielów

Mapy & ciekawostki

„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz