Kowadło – Góry Złote 10/28

Korona Gór polski

Kowadło 989 m n.p.m.

Góry Złote

Dzisiaj składamy wizytę Koronie Gór Polski goszcząc w Górach Złotych. Kowadło (988 m n.p.m.) to graniczny szczyt położony ponad wsią Bielice, której ruszyliśmy. Kopulasty wierzchołek porastają młode świerki, gdzieniegdzie występują gnejsowe skałki. Ze szczytu można podziwiać widoki na Góry Złote i północną część Wysokiego Jesionika oraz pogórze sudeckie aż po Nysę a nawet Opole.
 
Najwyższym szczytem czeskiej części Gór Złotych, a mianowicie Rychlebskich hor jest jednakże Smrek – 1125 m n.p.m., którego jeden z wierzchołków zwany czasem Bruskiem (ok. 1120 m n.p.m.) znajduje się na polsko-czeskiej granicy i właśnie ten wierzchołek powinien posiadać palmę pierwszeństwa w polskich Górach Złotych.
 
Należy zaznaczyć, że granica pomiędzy Górami Złotymi a Bialskimi, wywodząca się z dawnego niemieckiego podziału, ma charakter umowny – przyjęcie najbardziej naturalnej granicy (tj. doliny Białej Lądeckiej) prowadzi do wniosku, że przebiega ona przez niewybitny grzbiecik Działu pomiędzy Postawną a Iwinką.
 

trasa

Start zielonego szlaku we wsi Bielice - następnie około 1h wędrujemy zielonym szlakiem przez las i nim wędrujemy aż na szczyt Kowadła. powrót tą samą trasą do Bielic.

Dystans

ok. 5 km

Czas przejścia

ok. 1,45 h

Góry Złote – Kowadło – Kotlina Kłodzka

Mapy & ciekawostki

Szczyt Kowadła
Szczyt Kowadła
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz