Skawa

województwo małopolskie

Wadowice - Grodzisko

Zapraszamy do odwiedzin Doliny Karpia. Obszaru historycznego zagłębia hodowli karpia na Ziemi Oświęcimsko-Zatorskiej znanego już w średniowieczu. Postanowiliśmy zwiedzić ten region z perspektywy rzeki Skawy.
 
Spływ zaczęliśmy w Wadowicach przy bulwarach rzecznych i przez Witanowice, Woźniki dopłynęliśmy do jazu w Grodzisku. Trasa naszego spływu prowadziła przez Dolinę Dolnej Skawy będącej częścią obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Znajdują się tutaj kompleksy stawów, w których prowadzona jest intensywna hodowla ryb, głównie karpia.
 
Sama rzeka ma tutaj charakter górski i występują na niej liczne bystrza, mielizny oraz przeszkody w postaci w postaci kamieni i drzew. W wyniku małych opadów deszczu w ostatnim czasie poziom rzeki był dość niski co było dodatkowym wyzwaniem. Na szczęście udało nam się przepłynąć całą trasę bez zaliczenia wywrotki. Piękne widoki, skarpy oraz mokradła, w których gniazduje wiele gatunków ptaków dostarczyły nam niezapomnianych doznań estetycznych. Z całego serca możemy polecić spływ tą ciekawą i malowniczą rzeką jak i cała Dolinę Karpia!
 

trasa

Wadowice - Grodzisko

Dystans

ok. 15 km

Czas spływu

ok. 3 h

Skawa – Wadowice – Województwo małopolskie

Mapy & ciekawostki

Pomnik Jana Pawła II
Zalew Świnna Poręba, Jezioro Mucharskie i Jezioro Wadowickie – z tymi 3 ma nazwami spotkamy się gdy będziemy poszukiwać informacji o Zalewie.
Zapora znajduje się na 26 km biegu Skawy i jest jest jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych (budowa rozpoczęta została w 1986 r., prace zakończono w 2020 r.).
Na dnie zbiornika znajduje się wieś Skawce. Po niegdyś tętniącej życiem miejscowości zostały wspomnienia i archiwalne zdjęcia. We wrześniu 2016 ostatnia rodzina mieszkająca w Skawcach na dnie przyszłego zbiornika podpisała ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach porozumienie dotyczące dobrowolnego opuszczenia domu.
Zalew Świnna Poręba
Wadowice
Wadowice do stare miasto, którego założenie przypisuje się Władysławowi I oświęcimskiemu w XIV w. Nie wykluczone że pierwotnie nazwa miejscowości brzmiała Władowice. W XV wieku nastąpił napływ ludności niemieckiej i miasto mogło stanowić nawet skraj bielskiej wyspy językowej. W tym czasie pojawiły się również nazwy Jungferstadt i Frauendorf, a nazwy te miały nawiązywać zdaniem Rudolfa Temple do Matki Boskiej.
W 1772, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, Wadowice wcielono do Imperium Habsburgów. Wtedy też, za sprawą wybudowanego w latach 1780–1785 Pierwszego Galicyjskiego Traktu Handlowo-Pocztowego, który łączył Lwów z Wiedniem, tempa nabrał rozwój miasta.
W listopadzie 1918 miasto powróciło do odrodzonej Polski. W okresie międzywojennym rozwijała się oświata i kultura. W tym okresie, w domu przy ul. Kościelnej 7 urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
Kremóweczkę ? 🙂
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz