Ślęża – Masyw Ślęży 14/28

Korona Gór polski

Ślęża 717,5 m n.p.m.

Masyw Ślęży

         Dzisiaj w ramach podróży przez Koronę Gór Polski zabierzemy Was na bardzo ciekawy acz tajemniczy szczyt – Ślężę. Jest to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 717 m n.p.m.. Pomimo niewielkiej wysokości bezwzględnej, masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 m).
 
     Góra stanowiła religijny ośrodek kultu solarnego miejscowych plemion – jego początki sięgają epoki brązu, a początek upadku przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Na szczycie góry i jej pobliżu zachowały się kamienne rzeźby „panny z rybą, mnicha, grzyba, dzika, oraz niedźwiedzia” łączone do celtyckiego kręgu kulturowego.
 
      W pierwszej połowie XII wieku (prawdopodobnie w 1110 r.), za panowania Bolesława Krzywoustego, Piotr Włostowic ufundował na szczycie klasztor augustianów. Ze względu jednak na znaczne oddalenie od ludzi klasztor został później (w 1134 lub 1149 r.) przeniesiony do pobliskiej wsi Górka (obecnie część Sobótki), a wkrótce potem (w 1153 r.) do Wrocławia.
W 1837 r. powstało na szczycie schronisko Mooshaus.
 
    W latach 1851–1852 wybudowano nowy obiekt w stylu szwajcarskim. Na początku XX w. okazało się ono niewystarczające i w latach 1907–1908 powstał istniejący do dziś (później jako hotel Olimp, obecnie Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego) obiekt sfinansował wrocławski browarnik Georg Haase.
 
Na szczycie Ślęży znajdują się:
1.Kościół filialny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z podziemiami oraz tarasem widokowym.
2. Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego, z 1908 r.
3. Żelbetowa wieża widokowa.
4.Kultowe posągi z okresu kultury celtyckiej (jedna z hipotez).
 
Ślężański niedźwiadek to posąg kultowy (jego powstanie datuje się na 400 – 200 r. p.n.e. CZUJECIE?! WOW!) na Ślęży znajduje się od 1903 r.. Został przeniesiony z miejscowości Strzegomiany, gdzie został odkryty, choć prawdopodobnie nie była to jego pierwotna lokalizacja!

 

trasa

żółty szlak: Sobótka - Dom Turysty pod Wieżycą - Wieża Bismarcka na Wieżycy - Ślęża

powrót - szlak czerwony: Ślęża - Sobótka

Dystans

ok. 12km

Czas przejścia

ok. 2,5 h (w górę), 1,45 (w dół)

Masyw ślęży – Sobótka – Województwo dolnośląskie

Mapy & ciekawostki

Strzeż pod Domem Turysty pod Wieżycą
Legenda o Strzeżu
 
Legenda opowiada o tym, że nieopodal Góry Ślęży biło źródełko o cudownych właściwościach.
 
Źródełko miało swojego opiekuna, który nie tylko dbał o czystość jego wód, ale dbał również o to by korzystali z niego ludzie dobrego serca i czystych intencjach. Opiekunem tym był właśnie – Strzeż, który dzięki obcowaniu z cudownym źródełkiem stał się nieśmiertelny.
 
Pewnego razu u źródeł pojawił się wódz scytyjski z wojskiem, który na Ślęży chciał zbudować swój zamek, zagarnąć źródło i stać się panem świata. Nie bacząc na nic wtargnął na Ślężę i tam chciał zaatakować Strzeża. Strzeż rozgniewał się, uderzył laską w ziemie i z jednego źródełka zrobił 12, z których tylko jedno było źródłem wody żywej. Wóz chełpliwie pił wodę z każdego ze źródeł, nie mógł jednak znaleźć właściwego.
 
Po Strzeżu ślad zaginął. Wojska jeszcze przez jakiś czas łupiły okolicę, ostatecznie wróciły skąd przybyły…
Światowid
Ślęża dla odkrywców
„Ślęża dla odkrywców. Przewodnik inny niż wszystkie” to pierwsza książka o Masywie Ślęży pokazująca jego historię poprzez zagadki, skarby i niezwykłych ludzi.
 
Autorka odnalazła grotę, w której mają być ukryte poniemieckie depozyty, dotarła do materiałów inwigilacji pracowników stacji na szczycie Ślęży, odkryła okultystyczne dzieje Sulistrowiczek. Choć Ślęża i otaczające ją wzniesienia to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych na Dolnym Śląsku, to wciąż wyjątkowo tajemniczy rejon.
 
Oprócz barwnych opowieści publikacja zawiera także szczegółowe informacje dotyczące bazy turystycznej. „Ślęża dla odkrywców” przeznaczona jest dla wszystkich, którzy lubią bezpieczne i utarte szlaki oraz dla tych, którzy schodzą z głównych ścieżek, żeby oko w oko stanąć z fascynującą historią.
 
 
Wieża Bismarcka na Wieżycy
Wędrując od strony Sobótki na szczyt Ślęży przechodzimy przez Wieżycę (415 m n.p.m.) na szczycie której znajduje się Wieża Bismarcka. Jest to jedna ze 172 takich wież zachowanych na świecie.
Wieża powstała z inicjatywy Wrocławskiego Zrzeszenia Studentów. Do realizacji wybrano projekt Zmierzch Bogów autorstwa Wilhelma Kreisa. Kamień węgielny położono 13 maja 1906 roku. 21 czerwca 1907 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży i przekazanie jej władzom Sobótki przez Akademicki Związek Gimnastyczny Suevia. W 1992 roku z inicjatywy mieszkańców Sobótki została odnowiona i udostępniona dla turystów. Z jej szczytu rozciąga się przepiękna panorama na Masyw Ślęży.
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz