Brda

województwo kujawsko -pomorskie

Brda

Swornegacie - Gołąbek

Witamy i zapraszamy na Brdę!
Nasz 3-dniowy spływ kajakowy rozpoczęliśmy w miejscowości o wdzięcznej nazwie Swornegacie. Już spieszymy z wyjaśnieniem tego ciekawego słowa. Nazwa obecna ustaliła się w XIX w. Pochodzi od dwóch kaszubskich słów: swora, czyli warkocz pleciony z korzeni sosnowych, wykorzystywany do umacniania, czyli gacenia, brzegów (gacy) jezior i rzek przez mieszkańców.
Brda stanowi jeden z najpiękniejszych w kraju szlaków kajakowych. Rzeka jest dostępna dla ruchu kajakowego na długości 233 km, od miejscowości Świeszyno (Brda wpada tam do Jeziora Głębokiego) do Bydgoszczy, przy ujściu do Wisły.
Nasz szlak prowadził ze Swornegaci przez szlak 6 jezior do miejscowości Rytel, gdzie mieliśmy przyjemność nocować na malowniczym polu namiotowym tuż przy rzece. Drugi dzień to już szlak samą rzeką, który zakończyliśmy na polu namiotowym w miejscowości Woziwoda. Ostatni dzień to już krótki odcinek malowniczymi meandrami Brdy, który zakończyliśmy w Gołąbku.
Urozmaicony, kręty bieg rzeki, lasy, jeziora, pierwotna przyroda, liczne boczne szlaki, od lat ściągają na Brdę turystów wodniaków.
Zachęcamy do odwiedzin tej swoistej Mekki polskich kajakarzy 😉
Szczyt Rudawca

postaw nam kawkę 🙂

Jeśli Ci się podoba to co robimy kliknij w ikonkę!

trasa

Swornegacie - Gołąbek

Czas spływu

3 dni

Dystans

Dzień 1 ok. 36 km
Dzień 2 ok. 24,5 km
Dzień 3 ok. 11,5km

Brda – Bory Tucholskie – województwo kujawsko -pomorskie

Mapy & ciekawostki

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km² sandru w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej.
W przeszłości na obszarze Borów Tucholskich dominował w drzewostanie buk wraz z sosną. Rosły tu też liczne drzewa liściaste, głównie dęby, graby, osiki i lipy.
Nasilająca się od XVII wieku rabunkowa gospodarka leśna i późniejsze zalesianie wyłącznie sosną (np. w roku 1893 ponad 99% lasów na obszarze powiatu tucholskiego obsadzona była tym gatunkiem) spowodowały, że obecnie Bory są obszarem monokulturowym sosny, jedynie na zboczach nad Wisłą występują w lasach gatunki ciepłolubne, a na obszarach wylesionych wrzosowiska.
Zarastające rynny jeziorne zamieniły się w torfowiska lub urodzajne łąki. Na torfowiskach występują dość licznie żurawina błotna, bagno zwyczajne, liczne gatunki mchów i torfowców.
Obszar Borów Tucholskich wielokrotnie dotykany był klęskami żywiołowymi. W XIX wieku należały do nich przede wszystkim pożary, w XX wieku – masowe gradacje strzygoni choinówki czy brudnicy mniszki. W XXI wieku dołączyły do nich trąby powietrzne – np. 14 lipca 2012 zniszczonych zostało 550 hektarów lasów, głównie w nadleśnictwie Trzebciny, gdzie tornado pozostawiło po sobie pas połamanego lasu o długości 14 km i kilkuset metrów szerokości.
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz