Graboszyce

województwo małopolskie

Graboszyce

Dworek w graboszycach

Jadąc od strony Oświęcimia do Zatoru (niektórzy z Was zdążali tamtędy do Energylandii 😉 przy drodze, między drzewami można dostrzec ciekawą budowlę. Jest to renesansowy dwór obronny w Graboszycach. W połowie XV wieku powstał tutaj gotycki zamek warowny z obszernymi lochami podziemnymi.
Obecny dwór obronny w Graboszycach postawił Dziwisz Brandys herbu Radwan ok. 1575 r., dworzaninem i sekretarz króla Zygmunta Augusta, a potem Henryka Walezego i Stefana Batorego. Następujący po nim możni właściciele dokonywali przeróbek w niewielkim stopniu dostosowując do własnych potrzeb.
Podczas II wojny światowej dwór został poważnie uszkodzony i przez następne kilkadziesiąt lat pozostawał opuszczony i zrujnowany. W ciągu ostatnich kilku lat obecny, prywatny właściciel podjął się odbudowy tego pięknego zabytku. Na chwilę obecną nie jest jeszcze zagospodarowany ale powoli odzyskuje swój dawny blask.
Rejon doliny Skawy, będący obecnie częścią większego regionu – Doliny Karpia, zyskał ciekawy obiekt turystyczny. Bardzo jesteśmy ciekawi co w nim będzie się teraz działo. A Wy jak myślicie?

graboszyce – województwo małopolskie

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz