Waligóra – Góry Kamienne 3/28

Korona Gór polski

waligóra 936 m n.p.m.

Góry kamienne

Dzisiaj zapraszamy Was na najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie całych Gór Kamiennych, a mianowicie Waligórę (936 m). 
 
Miejsce to odwiedziliśmy wędrując Głównym Szlakiem Sudeckim (szlak 🔴 GSS). My tego dnia wyszliśmy z Sokołowska, kierując się na Bukowiec, dalej pod Schronisko PTTK Andrzejówka (ok 4km, 1,5 h trasy). Dalej czekało nas ok 500 m podejścia pod Waligórę (szlakiem żółtym 🟡) latem to jakieś 15-20 min. 
Stamtąd możemy wrócić do Sokołowska szlakiem żółtym 🟡 (4,5 km – ok 1,5 h). My natomiast wróciliśmy do Andrzejówki i dalej szlakiem 🔴podążaliśmy przez Góry Kamienne: przez Turzynę 849 m n.p.m., odwiedzając zamek na Rogowcu, schodząc do Jedliny Zdrój (Andrzejówka – Jedlina ok 9,5 km 3 h).
 
Szczyt stał się celem wycieczek już w XIX w., gdy był odsłonięty i stanowił dobry punkt widokowy. Po roku 1945 istniała na nim drewniana wieża triangulacyjno-widokowa, jednak popadła w ruinę i została rozebrana.
Mimo obecnego braku punktu widokowego Waligóra pozostaje popularnym celem wycieczek pieszych, głównie dzięki bezpośredniej bliskości Przełęczy Trzech Dolin, na której znajduje się duży węzeł szlaków, schronisko Andrzejówka i tereny do narciarstwa biegowego i zjazdowego.
 
 Z tego miejsca prowadzi na szczyt stromy szlak który dał nam się we znaki. Na szczęście samo podejście nie jest długie.
 
 
   

trasa

Sokołowsko - Bukowiec 886 m n.p.m. - Schronisko PTTK Andrzejówka - Waligóra 936 m n.p.m. - Schronisko PTTk Andrzejówka - Pod Turzyną 849 m n.p.m. - Ruiny Zamku Rogowiec - Jedlina Zdrój

Dystans

ok 14 km

Czas przejścia

ok 5 h

Sokołowsko – Schronisko pttl Andrzejówka – Waligóra

Mapy & ciekawostki

Ruiny Zamku Rogowiec
Zofia Leszko "Sokołowsko"

– Sokołowsko

– Schronisko PTTK Andrzejówka

– Ruiny Zamku Rogowiec

Cerkiew - Sokołowsko
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Zobacz koniecznie

polecamy inne nasze artykuły

Główny szlak sudecki

Dzień 1:

Świeradów Zdrój - Szklarska poręba

Korona Gór Polski

Skalnik

Rowerowy szlak orlich gniazd

Dzień 2:

Jaroszowice - Smoleń -podlesice

Dodaj komentarz